• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lázně Poděbrady se na předcovidovou návštěvnost stále nedostaly

  25.2.2024
  Simona Knotková

  K pobytu do Lázní Poděbrady loni nastoupilo téměř 24 000 klientů. Je to zhruba o 500 méně než předloni.

  Na předcovidovou návštěvnost se největší středočeské lázně zatím nedostaly, v roce 2019 měly 25 770 klientů. Letos chce společnost začít s opravou budovy kongresového centra na kolonádě, sdělil obchodní ředitel a místopředseda představenstva Lázní Poděbrady Ondřej Odcházel.

  V roce 2022 dosáhly lázně rekordního obratu 400 milionů korun. Zejména kvůli vysokým nákladům na energie ale klesl hospodářský výsledek zhruba o 30 procent na 33 milionů korun. Loňské výsledky zatím společnost neuzavřela, očekává však nárůst tržeb i hospodářského výsledku. „Velké zlepšení oproti roku 2022 jsme zaznamenali hlavně díky poklesu cen energií, zejména plynu,“ řekl Odcházel. Nárůst tržeb přinesl i před dvěma lety otevřený hotel Chariclea s kapacitou 90 lůžek. „Klienti u nás utrácí díky našim covidovým investicím do nového hotelu, restaurace a wellness Chariclea více peněz,“ řekl Odcházel.

  Podle něj by letos měla začít rekonstrukce kongresového centra na kolonádě, přesný termín ani výše investice ale zatím nejsou známy. Loni o budovu usilovalo město, chtělo ji využít pro víceúčelový městský kulturní sál. Jednání o směně za jinou z budov v majetku města ale nebyla úspěšná. Podle dřívějších informací vedení města nabídly lázně spolupráci i letos. „Městu nabízíme možnost dlouhodobého pronájmu na jeho akce za výhodných podmínek,“ řekl Odcházel.

  Lázně Poděbrady nabízejí klientům přes 900 míst, využívat mohou devět lázeňských domů. Počet lidí, jejichž pobyt hradí zdravotní pojišťovny, zůstává podobně jako loni kolem 20 procent. „80 procent jsou samoplátci, ale jelikož jsou pacientské pobyty na pojišťovnu většinou delší, tvoří 60 procent našich lůžkodnů,“ řekl Odcházel. Zhruba 97 procent klientů tvoří čeští hosté. Mezi zahraničními jsou nejčastější Němci, Slováci, Ukrajinci, Poláci a Italové.

  Tradice lázeňství sahá v Poděbradech do 1. poloviny 17. století, lázně fungují od roku 1908. Specializují se na léčbu srdečních potíží, lidé si zde ale léčí i cukrovku, obezitu a pohybové ústrojí nebo přijíždějí na wellness pobyty. Společnost Lázně Poděbrady dnes zaměstnává kolem 350 lidí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte