Dvakrát do měsíce bude pacientům v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) v Ivančicích na Brněnsku zpříjemňovat pobyt fenka Ája. Krajská nemocnice obnovila canisterapii minulý týden po několika letech. Ředitel nemocnice Martin Pavlík vyhověl žádosti zaměstnanců oddělení, kteří s ní měli velmi dobré zkušenosti, řekla v pondělí mluvčí nemocnice Petra Veselá. Terapie spočívá v návštěvě speciálně vycvičeného psa s majitelem a je založena na pozitivním vlivu interakce mezi člověkem a psem, což vede ke zlepšení fyzického i psychického stavu.
Canisterapii vykonávají týmy, které zahrnují speciálně vycvičené psy a jejich psovody. Psi jsou vybraní tak, aby byli klidní, spolehliví a přátelští, a jsou školeni pro práci s různými typy pacientů. Kontakt se zvířetem pomáhá pacientům se uvolnit a snížit úzkost, deprese či strach. Přítomnost psa může navodit pocit klidu a bezpečí, což je zvláště důležité u pacientů, kteří čelí dlouhodobé hospitalizaci. „Na našem oddělení jsou pacienti hospitalizováni průměrně 2,5 měsíce, což je dlouhá doba, kdy mohou trpět izolací nebo osamělostí,“ uvedla vrchní sestra Lenka Skryjová. Pozitivní emocionální vazba se psem zlepšuje náladu pacientů, což může mít vliv na jejich ochotu spolupracovat při léčbě a rehabilitaci.
Terapie je podle nemocnice přínosem i pro zaměstnance, kteří čelí velkému pracovnímu tlaku a emocionálním nárokům například při péči o těžce nemocné nebo umírající pacienty. V LDN jsou hospitalizováni nejen senioři, ale také mladší pacienti pro úrazech, amputacích končetin a onkologičtí pacienti. Nemocnice léčbu přestala využívat na začátku koronavirové pandemie. Pavlík ji však jako lékař podporuje a vnímá, že se stává důležitou součástí moderní zdravotní péče. „Věřím, že návštěva fenky Áji přinesla, a bude nadále přinášet, do nemocničního prostředí pozitivní energii nejen pacientům, ale také personálu, který o ně pečuje,“ poznamenal.
Do funkce ředitele nastoupil dočasně Pavlík koncem července poté, co vedení Jihomoravského kraje odvolalo Jaromíra Hrubeše. Důvodem změny byla především dlouhodobě složitá personální situace na gynekologicko-porodnickém oddělení. Pavlík inicioval vypracování organizačního a ekonomického auditu či analýzu bezpečnosti a krizového řízení. Zavedl základní manažerské procesy, jako jsou pravidelné porady, systémovou prezentaci a komunikaci nemocnice směrem k veřejnosti i vytvoření střednědobého strategického plánu nemocnice. Kromě toho se věnoval zejména personálnímu zajištění na gynekologicko-porodnickém oddělení a oddělení radiodiagnostiky.
Zdroj: ČTK