Léčivou moc přírody i visuté zahrady připomíná výstava Flora Olomouc

19.8.2021
Jan Štoll

Součástí hlavní expozice inspirované Visutými zahradami Semiramidinýmii jsou tekoucí proudy vody, kaskádovité záhony plné květin a tisíce léčivých rostlin. Své místo má také expozice Českého zahrádkářského svazu Zdraví z přírody, výstava Příroda v malbě, malba v přírodě, Výzkumná laboratoř rostlin, Dny moravských vín či letní For Model a tradiční zahradnické trhy.

„Letošní letní etapa Flory Olomouc nese podtitul Souznění s přírodou. V dnešní uspěchané době chceme návštěvníkům ukázat, co dobrého příroda lidem nabízí a jaký blahodárný vliv na ně může mít,“ uvedla Eva Fuglíčková, předsedkyně představenstva Výstaviště Flora Olomouc, které letní etapu Flory Olomouc pořádá.

Součástí hlavní expozice je vodní plocha a tisíce léčivých rostlin. Ty připravilo sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin. Připravená je také floristická show předních českých floristů či odborné přednášky členů spolku PELERO, například Blanky Kocourkové anebo Jarmily Podhorné.

„Věřím, že hlavní expozice inspirovaná visutými zahradami legendární královny Semiramis návštěvníky ohromí a současně jim nabídne příležitost se díky záplavě vůní, barev a zvuku tekoucí vody alespoň na chvíli zastavit a zapomenout na každodenní shon,“ dodává Eva Fuglíčková.

Expozici pojmenovanou Zdraví z přírody pro návštěvníky přichystal v pavilonu E Český zahrádkářský svaz. Hlavní roli tady mají bylinky a koření. Členové Českého zahrádkářského svazu návštěvníkům představí i méně známé možnosti, jak může příroda prospět jejich zdraví. Poradí také v v pěstitelské poradně. Expozici doplňují květiny a výpěstky.

V Oranžerii je výstava Příroda v malbě, malba v přírodě doprovázené květinovou výzdobou. V pavilonu H pak naučná expozice Výzkumná laboratoř rostlin s představením moderních trendů v pěstování rostlin a praktickými ukázkami jejich zpracování. Součástí této expozice je vernisáž výstavy fotografky Hany Martínkové „Stromy Smetanových sadů jak je neznáte“.

V pavilonu G jsou tradiční Dny moravských vín se zkušenými vinaři a profesionálními sommeliery.

Netradičně je mimo otevírací dobu celé výstavy v sobotu od 19 do 22 hodin na programu večerní posezení u vína, kulinářských specialit a cimbálové muziky.

Letní zahradnické trhy a bohatý doprovodný program

Zahradnické trhy se širokým sortimentem květin, rostlin, semen, zahrádkářských pomůcek anebo hobby potřeb jsou ve venkovním areálu a také v části pavilonu G.

„V sobotním a nedělním programu má své místo také letní For Model. Na letní etapu Flory Olomouc tak zveme i milovníky železnice, modelů a sběratelství,“ dodává manažerka projektu Flora Olomouc Lenka Weiserová.

Letní For Model se bude v sobotu a v neděli konat ve venkovní části Smetanových sadů v okolí jezírka a letní scény. Návštěvníci se mohou těšit na zahradní modelovou železnici s parní lokomotivou, na níž se povozí děti i dospělí. Jezírko ve Smetanových sadech pak bude patřit lodním modelářům.

Do bohatého doprovodného programu pak spadají také ukázky aranžování a vazby květin, předváděcí akce, odborné semináře, hudební vystoupení, aktivity pro děti. Areál Výstaviště Flora bude pro návštěvníky letní etapy otevřený od čtvrtku 19. do soboty 21. srpna vždy od 9 do 18 hodin. V neděli 22. srpna pak od 9 do 17 hodin.

Zdroj: TZ VFONepřehlédněte