• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lékaři odcházejí. Náhrada za ně není

  22.4.2024
  Simona Knotková

  V Karlovarském kraji ubývají lékaři, kteří zajišťují primární zdravotní péči.

  Svou praxi ukončují v poslední době zejména zdravotníci v menších městech na okraji regionu, náhradu za ně radnice nemají. Lékaři odcházejí do důchodu, ale i do jiných měst za lepšími nabídkami. Problém s dostupností lékařské péče řeší Karlovarský kraj se zdravotní pojišťovnou, řekl v pondělí na zasedání zastupitelstva hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

  Na úbytek lékařů a možné ohrožení dostupnosti primární zdravotní péče upozornila v pondělí zastupitelka Gabriela Dostálová (ANO). Navíc jde o problém v kraji, kde je již nedostatečná specializovaná péče, například v onkologii, a s tím i související vyšší úmrtnost.

  Hejtman uvedl, že iniciují jednání s dotyčnými obcemi a zdravotní pojišťovnou. „Velmi intenzivně tlačíme na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, jejíž primárním cílem je zajištění zdravotní péče, tak aby jasně řekla, jakým způsobem bude převádět lidi, kteří přijdou o svého lékaře, k jiným lékařům,“ řekl Kulhánek. Zajistit lékaře se snaží hejtmanství také různými pobídkami, například příspěvky na vznik či vybavení ordinací.

  Nepříznivá situace v kraji je především u pediatrů. Podle odhadů je v něm deset až 13 procent dětí, které nejsou registrovány u dětského praktického lékaře. Problém je především v příhraničí. „Víme, že každý rok skončí minimálně jedna ordinace dětského lékaře v Karlovarském kraji. Loni skončila jedna na Sokolovsku, letos už další v okresu Cheb a máme už avízo, že bude končit další. Průměrný počet dětí v ordinaci je kolem tisíce. Problém je to ale v celé České republice. Systém dětské primární péče se začal hroutit,“ řekla koordinátorka dětských lékařů pro Karlovarský kraj Jana Vyhlídková.

  Lékař pro dospělé chybí například v Lubech u Chebu, od května budou bez něj i ve Žluticích na Karlovarsku. Ačkoli města nové lékaře intenzivně shánějí, zatím je to bez úspěchu. Navíc pokud se podle starosty Lubů Vladimíra Vorma (KDU-ČSL) nového lékaře podaří najít, vznikne tak problém na jiném místě. „Došlo k situaci, kdy se města o doktory přetahují,“ řekl starosta.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte