Lepší akustika a původní podoba hlediště. V prázdném divadle začne oprava už v květnu

29.4.2020
Redakce

„Původně měla být rekonstrukce hotová až 31. srpna a pak by byl potřeba ještě týden, aby se to dalo technicky dohromady. Teď je to posunuto tak, že budeme moci už od začátku srpna dvoufázově zkoušet,“ uvedla Levko. Podle ní chystají k uvedení čtyři nové inscenace, první už na konci srpna.

Liberecké divadlo je stejně jako ostatní kulturní instituce uzavřené od poloviny března. Podle plánu vlády by se divadla měla znovu otevřít 25. května, přesné podmínky ale zatím vláda nedefinovala. Zatím to vypadá, že maximem budou představení pro 50 lidí. „Ve velkém divadle vůbec nemá cenu uvažovat o hraní pro 50 lidí,“ zdůvodnila ředitelka, proč se nevyplatí alespoň na měsíc divadlo se zhruba 450 místy za takových podmínek otevřít.

Práce za 4,2 milionu korun v památkově chráněné budově měly původně začít po skončení divadelní sezony, na konci června. Cílem je hledišti navrátit jeho původní podobu. Úpravy by měly přispět i ke zlepšení akustiky. Řemeslníci strhnou v hledišti i v pásu nad portálem všechny nevhodné obklady stěn včetně textilních tapet, protože pohlcují zvuk. Původně byly v novorenesanční budově z roku 1883 štuky, které zvuk odrážely. Znovu se tam navrátí. Řemeslníci také částečně obmění dekorativní závěsy v ložích a nové čalounění bude na balkoně, galerii a v ložích. Náklady na renovaci hlediště zaplatí divadlo z dotace od Libereckého kraje. Historická budova byla uzavřená i loni. Za 23,5 milionu bylo modernizováno topení a klimatizace, práce trvaly pět měsíců od začátku června.

Mohl restartovat cestovní ruch. Festival ve Varech letos nebude

Divadlo F. X. Šaldy má ještě malou scénu, kterou využívá i nyní, pro online vysílání. Z Malého divadla vysílá povídky na čtení na dobrou noc pro dospělé a jednou týdně epizodu z vlastního divadelního seriálu. Tento týden ve středu se navíc přidá baletní soubor k online vysílání k oslavám Mezinárodního dne tance. Ve čtvrtek bude streamován online benefiční koncert, kdy vystoupí houslový virtuos Josef Špaček za doprovodu klavíristy Miroslava Sekery. A v pátek nabídne divadlo komponovaný příběh operních árií a duetů, který prolíná minulost, současnost i budoucnost.

vera/čtkNepřehlédněte