Lešany omezí používání vody z veřejného vodovodu

25.4.2020
Martin Solar

K podobnému opatření obec s 800 obyvateli přistoupila už loni od července do konce září, přiměla ji k tomu nezodpovědnost některých lidí. „Občany ve spotřebě vody nijak neomezujeme, ale nechceme, aby si napouštěli bazény a zbytečně vodou plýtvali. Dnes si každý může zaplatit dovoz vody do bazénu,“ uvedl starosta.
Šetření s vodou je podle něj v Lešanech nutné. Před 15 lety v době výstavby vodovodu bylo v obci trvale hlášeno 500 lidí. Od té doby se Lešany rozrostly o dalších 300 obyvatel, k veřejnému vodovodu je podle starosty připojeno 80 procent domácností. Zatímco ještě před sedmi lety obec získávala z tehdejších čtyř vrtů 100 metrů krychlových vody denně, což byl dvojnásobek denní potřeby, nynějších sedm vrtů vydá jen 45 metrů krychlových. „Během sedmi let vydatnost vrtů hodně poklesla,“ řekl starosta.

Otevření mateřských škol. Problém bude věk učitelek, většině je nad 50 let

Lešany podle něj doplácejí na to, že leží ve srážkovém stínu. „V roce 2017 a 2018 jsme byli nuceni vodu dovážet a dovoz vody nás vyšel na spoustu peněz,“ uvedl Ludvík. Jenom za půl sezony od dubna do konce srpna, než se situace zlepšila, za to obec zaplatila 1,5 milionu korun. I nyní je nutné vodu do vodárny jednou týdně dovážet.
Obec již oslovila firmu, která překontroluje a vyčistí všechny vrty, a jedná o možném připojení na posázavský vodovod v Krhanicích. Vodu by mohla získat také z plánovaného přivaděče v koridoru budoucí dálnice D3, musela by však ještě řadu let čekat.
čtkNepřehlédněte