• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Lesní požáry často vznikají kvůli maličkosti. Nepodceňujte rizika, varuje odborník!

  10.7.2024
  Doris Drienová

  V lesní půdě je v současnosti po nedávných deštích poměrně dost vody, větší riziko lesních požárů tak nyní při krátkodobě zvýšených teplotách nehrozí, řekl Jan Řezáč z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

  Zároveň ale zdůraznil, že vznik požárů nelze předvídat a za několik dní může půda opět vyschnout. V letních měsících navíc riziko výrazně zvyšuje sucho, vítr a vysoké teploty, ale částečně také vyšší pohyb lidí v lesích, kteří například podcení rizika při rozdělávání ohně.

  Přestože je půda v lesích na mnoha místech aktuálně nasycena vodou po vydatných srážkách z minulého týdne, může zase rychle vyschnout. „Letní měsíce v posledních letech bývají horké, suché a větrné. Lidé by se měli proto chovat velmi zodpovědně. Za 14 dní nebo v srpnu může být riziko enormní,“ uvedl Řezáč.

  Český hydrometeorologický ústav varoval, že teploty se dnes na většině území dostanou přes 31 stupňů Celsia, v Polabí a na východě republiky až na 34 stupňů, v západních Čechách by mělo být o něco chladněji. Během dne dorazí bouřky, které mohou být i velmi silné.

  Řezáč apeluje, aby lidé nerozdělávali v lesích ohně. Nejvíce požárů totiž podle něj vzniká přes léto, kdy se lidé častěji pohybují v přírodě, je sucho a horko. „Někdy stačí podcenit maličkost, například za půl hodiny po mém odchodu se zvedne vítr a rozfouká uhlíky, o nichž jsem si myslel, že jsem je dobře uhasil,“ dodal.

  Z 1512 požárů evidovaných loni v českých lesích bylo podle něj 716 způsobených z nedbalosti, největší počet i rozsah na tom mají právě požáry po rozdělání ohně. Celková rozloha loňských lesních požárů dosáhla 217,4 hektarů, necelou třetinu rozlohy tvořily požáry z nedbalosti.

  V lesích je obecně zakázáno rozdělávání ohňů mimo vyhrazená tábořiště. „Při odchodu z tábořiště je nutné zbytky žhavého popela a uhlíků důkladně prolít vodou, rozhrabat a znovu prolít vodou, případně radši zkontrolovat teplotu,“ doplnil Řezáč. Náchylnější k požárům jsou především jehličnaté, borové a smrkové lesy, které se vyskytují v nižších polohách a je v nich větší množství suchého klestu.

  Za loňský rok lesních požárů podle informací ústavu ubylo. Zatímco předloni se jednalo o 2473 požárů na celkové ploše přes 1715 hektarů, loni jich bylo o 961 méně. Požáry mohou zapříčinit také přírodní vlivy, například blesk loni způsobil 16 požárů. Některé požáry ale zůstanou neobjasněné, v loňském roce jich bylo 179 na rozloze 55,7 hektaru.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte