Záchranáři v Moravskoslezském kraji ošetřili o uplynulých prázdninách více než 21 000 pacientů. Letních výjezdů v posledních letech přibývá. Například v roce 2014 jich bylo o 3000 méně.
„Nárůst počtu zásahů během prázdninových měsíců, které jsou spojené s tropickými teplotami, zvýšeným pohybem na silnicích, pobyty u vody, koupáním, sportovními aktivitami i prázdninami dětí a dovolenými, evidujeme posledních asi 15 let. Jen za posledních deset let počet těchto výjezdů vzrostl o 3000,“ uvedl mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl. Letos v červenci a srpnu tak zasahovaly posádky v regionu denně průměrně u 352 případů. Loni byl celoroční denní průměr 320 pacientů.
Týmy záchranářů letos v létě ošetřily 13 600 pacientů s obtížemi interního charakteru, mezi které patřilo téměř 500 cévních mozkových příhod či 140 srdečních infarktů, ale také 1200 kolapsových stavů. Záchranáři rovněž zasahovali u 268 lidí s reakcí na pobodání hmyzem.
„Více než 4500 lidí jsme ošetřili s nejrůznějšími úrazy a zraněními. Mezi příčiny patřily dopravní nehody, úrazy při sportu, ale také pády z výšek nebo zranění při práci. U 150 pacientů bylo zranění těžké či život ohrožující a u dvou desítek dalších byla zranění smrtelná,“ uvedl Humpl. Doplnil, že v necelé desítce případů zasahovali u tonutí nebo utonutí. Jde o počet, který je srovnatelný s jinými roky.
Záchranáři museli v uplynulých dvou měsících resuscitovat 142 pacientů, ať už z důvodu interních nebo úrazových příčin a selhání krevního oběhu. V 61 případech vedla jejich péče k obnově pravidelného srdečního rytmu a pacienta mohli předat do další péče ve zdravotnickém zařízení. Kromě pozemních týmů zasahoval u 150 událostí ostravský vrtulník letecké záchranné služby, z toho osmnáctkrát v noci.
Zdroj: ČTK