Letošní Svět knihy bude ve znamení komiksu. Počet vystavovatelů bude rekordní

9.5.2018
Martin Solar

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival, který v loňském roce navštívilo přes 40 tisíc návštěvníků, se bude konat ve dnech 10. – 13. května nejen v prostorách Průmyslového paláce na holešovickém Výstavišti ale i v Lapidáriu Národního muzea a na ploše před palácem.

Hlavními tématy 24. ročníku Světa knihy bude komiks a převratné 20. století.  „Připravujeme komiksovou zónu s prodejní přehlídkou desítek domácích zahraničních tvůrců,“ uvedl ředitel veletrhu Radovan Auer. Na programu bude také řada diskuzí, během kterých se autoři i jiné osobnosti nejen z České republiky budou věnovat dalšímu hlavnímu tématu, jímž bude Převratné 20. století. „V letošním roce si připomínáme sto let od vzniku republiky a také výročí takzvaných osmičkových roků, které významně ovlivnily naší historii. V rámci Světa knihy Praha jsme se rozhodli dané téma rozšířit a pokusit se o celkovou reflexi dvacátého století, které bylo převratné nejen v historii střední Evropy,“ doplnil Auer.

Čestným hostem letošního ročníku je stát Izrael. Na veletrh přijali svou účast například David Grossman, aktuální laureát Man Bookerovy ceny, či Avraham B. Jehošua nebo Dror Mišani. V plánu jsou i besedy k zajímavým tématům.

Pavilon menších specializovaných nakladatelství, jichž se představí celkem dvanáct, vyroste před Průmyslovým palácem. Venkovní plochu také obsadí nový pavilon Rosteme s knihou, ve kterém budou probíhat pořady především pro školy, mládež a rodiče s dětmi. „Chceme, aby prostor před palácem opravdu žil co nejvíce literaturou a knihami, ale i letos zde chystáme dostatek kvalitního občerstvení pro naše návštěvníky,“ řekl Auer.

Doprovodný program bude probíhat i na dalších místech jako například v Památníku Šoa na nádraží v Bubnech či v literární vzducholodi Gulliver v centru současného umění DOX. Odborné pořady, jež mohou navštívit i zájemci z řad široké veřejnosti, jsou připraveny ve spolupráci s Českým literárním centrem. To nachystalo čtyřdenní program v rámci Profesního fóra a bude možnost vyslechnout si novinky k prezentacím české literatury v zahraničí či besedy s překladateli i dalšími osobnostmi literárního světa.

Hosté literárního festivalu přijedou ze šestadvaceti zemí. „V Praze se představí desítky zahraničních autorů, a tak mají návštěvníci opravdu z čeho vybírat,“ dodal dramaturg programu Guillaume Basset.Nepřehlédněte