Liberec by chtěl koupit lanovku na Ještěd. Dráhy o prodeji zatím neuvažují

20.6.2022
Jan Štoll

Koupit lanovku na Ještěd a provozovat ji. To byl záměr libereckého primátora, nemá však s výjimkou Starostů pro Liberecký kraj podporu ostatních stran ze zastupitelstva města. Ani České dráhy o jejím prodeji zatím neuvažují.

Nákup lanovky navrhl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). „Proto jsme už ústně jednomu z členů představenstva Českých drah předložili záměr, že bychom chtěli pozemky po té zkrachovalé lanové dráze odkoupit včetně budov,“ řekl Zámečník.

Visutá lanová dráha je mimo provoz od konce loňského října, kdy po přetržení tažného lana spadla jedna ze dvou kabin a při nehodě zemřel průvodčí. Jen základní oprava lanovky není podle výrobců možná s ohledem na technické normy. Nová lanovka vyjde podle primátora na 250 až 300 milionů korun. „Kdyby město získalo pozemky do vlastnictví, tak představa je taková, že na to založíme samostatný podnik, který si na stavbu vezme úvěr a bude ho postupně splácet z tržeb z provozu,“ řekl Zámečník.

Jenže dráhy o přímém prodeji lanovky zatím neuvažují. „Aktuálně připravujeme vypsání předběžných tržních konzultací na strategického partnera, který zajistí financování obnovy a následný provoz lanové dráhy na Ještěd,“ říká mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

„V této fázi jde v podstatě o průzkum trhu, zda a případně kolik se na trhu nachází potenciálních partnerů, kteří by měli zájem do lanové dráhy investovat a provozovat ji. Vypsání předběžných tržních konzultací předpokládáme v průběhu června,“ dodala Rajnochová s tím, že může jít o komerční firmy stejně jako o obce či kraj nebo další subjekty.

Nápad na odkoupení lanovky nepadl na úrodnou půdu ani mezi koaličními partnery na magistrátu. „Lanovka je pro liberecké občany i vzhledem k turistickému ruchu velké téma, ale o jejím dalším osudu musí rozhodnout především její současný vlastník, a to České dráhy. Nelze si v tuto chvíli brát lanovku jako populistické téma s tím, že město Liberec se postará,“ uvedla radní a předsedkyně zastupitelského klubu ANO Šárka Prachařová. Město by podle ní mělo situaci zatím spíše monitorovat. „Pokud se bude jednat o případném prodloužení lanovky, dovedeme si představit jednání například o vkladu pozemků města, úpravách územního plánu a tím pádem o procentuálním podílu města,“ dodala. Občanští demokraté za možné řešení považují vznik společnému podniku, například s Českým drahami, krajem a privátním sektorem. „V každém případě by měl být zvolen takový model, který by co nejméně zatížil rozpočet města,“ uvedl radní a lídr ODS pro podzimní komunální volby v Liberci Petr Židek. I podle něj by se město mohlo podílet vložením svých pozemků a legislativní pomocí.

Ze nereálné považuje získání lanovky lídr Změny pro Liberec Jindřich Felcman. „Před čtyřmi lety slibovali Starostové lanovku na Bedřichov. Teď slibují lanovku na Ještěd. Asi nějaká diagnóza,“ uvedl.

Podle lídra opozice za uskupení LOL Jaromíra Baxy zatím nemají k dispozici ani seriózní analýzu nákladů. „Bez toho nemáme jako zastupitelé o čem rozhodovat. Takže taky vnímáme Ještěd jako jeden ze symbolů, lanovku jako jeden z důležitých turistických cílů, ale vedle toho vnímáme hodně jiných priorit, které jsou pro občany města možná ještě důležitější,“ uvedl. Zmínil například jednání s MVV Energie o odkupu teplárny a spalovny, rekonstrukci bazénu či výstavbu tramvajové tratě do Rochlice.

Jan Štoll/ČTKNepřehlédněte