Liberec se domluvil na podmínkách vzniku nové čtvrti s 650 byty

17.10.2021
Jan Štoll

Na okraji Liberce má u sídliště Kunratická vzniknout nová čtvrť. Její výstavba si vyžádá investici kolem tří miliard korun. Na rozvoj tohoto území, kde by mělo vyrůst až 650 bytů, by měl developer ze skupiny Syner Group vydat 65 milionů korun. Z toho 40 milionů korun je určeno na postavení mateřské školy.

Město v tomto případě začalo podle primátora uplatňovat pravidla, která chce mít nastavená i pro další developery v připravovaných zásadách pro spolupráci s investory na rozvoji veřejné infrastruktury. „Podle těch zásad, která ale ještě nejsou schválená zastupitelstvem, budeme s vysokou pravděpodobností uplatňovat poplatek 500 korun za metr čtvereční hrubé podlahové plochy,“ řekl primátor města Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj – SLK). V tomto případě se podle něj podařilo vyjednat ještě lepší podmínky, zhruba o 15 milionů. „Máme od developera informaci, že se jedná o 101 tisíc metrů čtvrtečních hrubých podlahových ploch, takže jsme to vynásobili 500, což je přibližně 50 až 51 milionů korun, a ta hodnota od nich činí 65 milionů,“ dodal.

Developer plánuje, že v nové čtvrti postaví skoro 650 bytů, obchody, mateřskou školu pro 84 dětí a dům s pečovatelskou službou s kapacitou 60 lůžek. Počítá i s vytvořením ploch pro volnočasové aktivity, což by mělo být dětské hřiště, hřiště na míčové sporty a workoutová stezka. Odhadem by v nové čtvrti mohlo bydlet kolem 1600 lidí. „Je to asi největší soukromá investice ve městě, přibližně tři miliardy korun,“ uvedl náměstek primátora Jiří Šolc (SLK).

„Ty další investice jdou do kvalitnějšího veřejného prostoru, to znamená do lepší zeleně, do lepších povrchů. Dokonce vznikne i umělecké dílo, tak, jak bývalo zvykem,“ dodal primátor. Developer také zaplatí výstavbu chodníku od sídliště Kunratická či lesní cestu do Harcova. Město by se naopak mělo zavázat v memorandu k tomu, že pomůže sehnat jiného investora pro volný pozemek v blízkosti nové čtvrti, který by byl ochotný z poloviny zaplatit prodloužení Hrabětické ulice k okružní křižovatce napojené na silnici 14. Prodloužení komunikace si podle náměstka Šolce vyžádá kolem 26 milionů korun a město se na tom nebude finančně podílet.

Za sídlištěm Kunratická ve směru na Jablonec nad Nisou podél silnice 14 chce developer začít stavět v létě příštího roku a mít hotovo do konce roku 2030. Obytný soubor Kunratická bude na místě známém jako „obří díra“, která tam byla ještě před několika lety po nedostavěném diagnosticko-terapeutickém centru pro léčbu pacientů po těžkých úrazech.

STO/ČTKNepřehlédněte