Liberecká zoo si od změny zřizovatele slibuje, že jí pomůže v rozvoji

24.11.2021
Jan Štoll

Ředitel zahrady David Nejedlo odhaduje, že na investice by mohli získat během deseti let kolem půl miliardy korun. Od ledna příštího roku by zoo měl od města převzít kraj. Proti je ale liberecká opozice.

Převod zoo z města na kraj je součástí rozsáhlejší směny. Liberecký kraj by měl převzít od Liberce kromě zoo i botanickou zahradu, na oplátku městu daruje domovy seniorů na Františkově a ve Vratislavicích. Kraj tak účetně získá majetek za více než 700 milionů, Liberec zhruba za půl miliardy.

Mezi hlavní důvody směny patří, že zoo a botanická zahrada mají nadregionální význam a většina návštěvníků je mimolibereckých. Naopak klienti domovů seniorů jsou hlavně obyvatelé města. Zoo si od směny také slibuje, že jí pomůže v rozvoji, na který město nemá peníze. Zahrada investičně živoří minimálně posledních deset let. „Za mě to není tak, že se město zbavuje zoologické a kraj si bere zoologickou. Tady došlo po dlouhých letech konečně k dohodě o společném financování a společném rozvoji těch organizací mezi městem a krajem,“ řekl Nejedlo.

Podle něj by kraj v jejich případě měl od 1. ledna převzít odpovědnost za provoz zoo, což pro příští rok značí částku zhruba 65 milionů korun. „A přislíbil i investice podle připravenosti projektů. Město tím přesunem organizací ušetří několik desítek milionů ročně, tak 25 milionů po dobu deseti let bude do zoologické i botanické zahrady dávat na investice. Tím pádem ale bude spolurozhodovat i tom, jak budou investice uplatněny a kam se bude ubírat rozvoj zoologické zahrady,“ uvedl Nejedlo.

Doufá, že nastane situace jako před zhruba 25 lety, kdy stát převedl zoo na město. „Kolem roku 1995 bylo období zhruba osmileté, kdy se do zahrady investovalo. A my trochu doufáme, když teď zoologickou zahradu získá nová samospráva ve spolupráci s tou původní samosprávou, takže to bude impulz, aby se tak dalších osm deset let do zahrady investovalo,“ dodal.

Liberecká zoo má v plánech rozšíření areálu i modernizaci zastaralých expozic. Pokud by nic neudělala, musela by omezit počet druhů chovaných zvířat. Na ploše 14 hektarů má v expozicích přes 170 druhů. Rozšíření areálu je ve fázi přípravy architektonické studie. V plánu je i přestavba pavilonů šelem, levhartů, primátů, slonince či epozice tučňáků. Ve všech případech ale zoo musí nejprve dát zpracovat projektovou dokumentaci.

Zastupitelé kraje podmínky bezúplatného převodu majetku schválili, zastupitelé Liberce o tom budou znovu jednat na listopadovém zasedání, na říjnovém neměla koalice pro schválení dostatek hlasů a bod z jednání stáhla. Botanická zahrada i zoo jsou nejstarší v ČR, botanická je z roku 1895 a zoo z roku 1904. Proti převodu je městská opozice. Jednodušší a výhodnější variantou by podle ní bylo, kdyby se směna neuskutečnila a kraj každoročně na investice zoo i přispíval. Místo toho by měl naopak takto přispívat Liberec.

ČTK


Témata:

Nepřehlédněte