Lidé bez domova nejsou Čechům lhostejní. Za letošní zimu jim koupili už kolem 20 tisíc nocleženek

27.1.2022
Redakce

Lidé zatím v této zimní sezoně koupili zhruba 20 tisíc takzvaných nocleženek. Je to zhruba o 4000 více než ke konci ledna roku 2021. ČTK to sdělila mluvčí Armády spásy Tereza Melišová. Poukaz v ceně 100 korun umožňuje jednomu člověku bez domova přespat v některé z nocleháren a dalších zařízeních Armády spásy v Česku. Nocleženku lze šestým rokem pořídit na webu projektu.

„Díky nocleženkám můžeme v našich zařízeních ubytovat uživatele, kteří nemají finance na ubytování. Cílem Armády spásy je každoročně to, aby kdokoli, kdo přijde z ulice požádat o pomoc, získal v našich zařízeních prostor,“ uvedl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa.

Nocleženka umožňuje jednomu člověku bez přístřeší strávit noc v teple v prostorách nocleháren nebo azylových domů provozovaných Armádou spásy. Bezdomovci tu mohou mimo jiné provést osobní hygienu, najíst se nebo se nechat vyšetřit zdravotníkem. Armáda spásy provozuje noclehárny v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Šumperku, Jirkově a v Havířově. Zaplacená nocleženka se v noclehárně či podobném zařízení vytiskne a dostane ji sociální pracovník, který ji předá člověku v tísni. Možné je i osobní předání konkrétní osobě v nouzi. Bez poukazu obvykle lidé bez přístřeší platí za nocleh v noclehárně poplatek v řádu desetikorun.

Ze zhruba 20.000 pořízených nocleženek jich bylo podle Melišové k polovině ledna uplatněno asi 7500. Projekt funguje obvykle od listopadu do dubna, tedy v období chladného počasí. Zakoupené poukázky, které v dané zimní sezoně nebyly využity, budou lidé bez domova moci uplatnit následující zimu. Zájemci tak mohou poukaz zakoupit kdykoli v roce, dodala mluvčí.

Armáda spásy v zimních měsících poskytuje okolo 2500 míst k přespání denně. V případě nedostatečné kapacity nocleháren a azylových domů zřizovaných touto neziskovou organizací mohou bezdomovci noc přečkat v teple i na židlích, a to buď v těchto zařízeních nebo v denních centrech. Nocleh bezdomovcům nabízejí v různých obcích v republice i další organizace jako například Naděje, charita či městské sociální služby.

V první sezóně po zahájení projektu zakoupili lidé 6500 kuponů. V dalších letech počet koupených poukazů rostl. V sezoně na přelomu let 2020 a 2021 lidé pořídili rekordní množství nocleženek. Bylo jich téměř 40 tisíc. Většinu z nich lidé koupili v první polovině února roku 2021, kdy Česko zasáhly silné mrazy.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte