Lidé by mohli příští rok létat z Českých Budějovic do Turecka a na Rhodos

22.9.2022
Jiří Bydžovský

Od srpna příštího roku by mohli lidé létat z letiště v Plané u Českých Budějovic na dovolenou do tureckého města Antalya a na řecký ostrov Rhodos. Letecké zájezdy chystá cestovní kancelář Čedok. Plánuje do každého z míst osm letů se společností Smartwings. Rozhodnutí padne v polovině října. Měly by to být první lety lidí na dovolenou z tohoto letiště.

Čedok se snaží v posledních letech rozvíjet provoz z regionálních letišť. Do několika týdnů chce společnost začít prodávat zájezdy z Jihočeského letiště do Antalye a na Rhodos. „Turecko je nejvíce poptávaná destinace na českém trhu. Velmi dobře nám funguje, speciálně Antalya, ze všech jiných letišť včetně Karlových Varů, kde jsme letos linku otevřeli a byla velmi úspěšná. Rhodos je naše sázka na jistotu, protože nabízí všechny typy ubytování. Doufáme, že když začneme s těmito dvěma destinacemi, projekt bude úspěšný,“ řekl Stanislav

Hejtman Martin Kuba/ODS/ již v srpnu řekl, že z letiště by mohlo v roce 2024 létat sedm až osm letadel denně. Již dříve oslovila kraj společnost Accolade. Firma chce provozovat letiště a má také zájem o pozemky. Kuba dává přednost tomu, aby zastupitelé pronajali pozemky s právem stavby na 50 let. Využít lze desítky tisíc metrů čtverečních.

Na konci srpna kraj oznámil, že státní podnik Řízení letového provozu převezme řízení budějovického letiště. Bylo v ČR poslední, které podnik neřídil. Stát chce do tří až čtyř let zavést systém vzdálené věže, což znamená, že z jednoho letiště by řídil provoz více regionálních letišť. ŘLP převezme řízení jihočeského letiště naplno do tří let. Kraji, jedinému akcionáři letiště, tak zároveň klesnou náklady. Kraj dává letišti ročně provozní dotaci kolem 80 milionů korun. Podle Kuby by se o to měl stát do budoucna s krajem podělit.

Bývalé vojenské letiště zabírá 320 hektarů, stojí tam asi 150 budov. Nemovitosti vlastní Jihočeský kraj. Kraj a město investovaly do areálu téměř dvě miliardy Kč. V roce 2020 koupil kraj od města České Budějovice jeho padesátiprocentní akciový podíl za 6,5 milionu Kč, stal se tak jediným akcionářem. V ČR je pět veřejných mezinárodních letišť s pravidelným provozem – v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech.

Zdroj:čtkNepřehlédněte