Lidé se musí do konce roku přihlásit k platbě odpadů na obecní nebo městský úřad

20.9.2021
Roman Kořinek

Od začátku příštího roku dochází k velmi zásadní změně v oblasti odpadového hospodářství. Z dosavadního poplatku, který byl většinou hrazen přímo společnosti zajišťující odvoz popelnic, se totiž stává místní poplatek, který se hradí přímo obci nebo městu. Pro mnoho lidí to znamená, že se musí během následujících tří měsíců zaregistrovat na radnici a k placení poplatku přihlásit.

„V Sokolově se to týká zhruba dvou a půl tisíce subjektů. Majitelé rodinných domů se musí přeregistrovat sami, za Sdružení bytových jednotek to udělají jejich jednatelé nebo předsedové,“ vysvětluj místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček (VPM) s tím, že sokolovská radnice bude mít kvůli těmto úkonům otevřeno i v sobotu, aby se všichni stačili v pohodě přeregistrovat.

Všichni, kterých se tato problematika týká, měli zavřenou smlouvu na odvoz komunálního odpadu s městskou společností Sotes. Nově ale musí smlouvu uzavřít s městem. „Nejde ale vzít databázi ze Sotesu a přesunout ji na město. Každý totiž musí podepsat smlouvu s městem, proto se musí osobně na radnici dostavit,“ doplnil místostarosta s tím, že na místě si rovněž každý zvolí četnost svozu a velikost nádoby na komunální odpad.

Podobný proces nyní čeká všechny obce a města v republice. Většina z nich se navíc snaží dělat nejrůznější kampaně nabádající obyvatele k většímu třídění odpadu, neboť dochází k prudkému nárůstu cen za skládkování komunálního odpadu, zatímco za tříděný odpad města neplatí a naopak za něj dostávají zaplaceno.

V Ostrově na Karlovarsku lidé třídí odpad velmi dobře. To podle starosty města Jana Bureše (ODS) dokazují výsledky každoročních soutěží v třídění odpadu, kde se Ostrov umisťuje na čelních místech. I přesto si ale obyvatelé budou muset za svoz odpadu připlatit. „Ceny za skládkování se zvedají, proto jsme tomu museli přizpůsobit i ceny. Nově se bude platit sedmdesát haléřů za litr odpadu a každý si může zvolit velikost nádoby i počty, kolikrát týdně mu ji vyvezeme,“ doplňuje starosta, který nechce svoz a skládkování opadu dotovat z městského rozpočtu a naopak chce obyvatele města vychovávat k tomu, aby více a lépe třídili.

Přeregistrace čeká také obyvatele krajského města. I v Karlových Varech se tedy lidé budou muset vydat na magistrát a podepsat smlouvu s městem. Podle radního Martina Duška (ANO) se každoročně snižuje množství komunálního odpadu na jednoho obyvatele, které lze skládkovat za běžnou cenu. „Letos se tento objem pohybuje nad dvěma sty kilogramy ročně. Toto číslo ale každoročně klesá a za deset let bude toto množství někde pod hranicí 170 kilogramů. To znamená, že každý z nás se musí naučit ještě více třídit, nebo si bude muset za odpad hodně připlatit. Ceny za skládkování totiž v budoucnu raketově porostou,“ dodává karlovarský radní.

Zdroj: vzNepřehlédněte