Lidé v Jindřichově Hradci rozhodnou, jak radnice využije téměř dva miliony korun

4.2.2023
Doris Drienová

Jindřichův Hradec zavede poprvé takzvaný participativní rozpočet, díky němuž lidé sami určí, na co dá radnice peníze. V rozpočtu města na rok 2024 vyčlenila na projekty 1,8 milionu Kč. Lidé mohou nápady přihlašovat do tří kategorií podle velikosti investice, zvláštní sekce je pro devět místních částí. Letos radnice nápady vyhodnotí, příští rok investice navržené obyvateli uskutečnit, řekl starosta Michal Kozár (ANO). Pravidla a financování ještě musí schválit zastupitelé.

„Řešili jsme to už při koaličním vyjednávání, už tam padala myšlenka, že bychom byli rádi, kdyby se participativní rozpočet uchytil i v Jindřichově Hradci. V některých městech to má pozitivní odezvu, a bylo by vhodné, kdybychom sledovali trendy a víc zapojili obyvatele do spolurozhodování. Mohou mít dobré nápady, které my třeba nevidíme. Řešíme větší věci, zatímco participativní rozpočet je zaměřený spíš na ty menší. Vidíme sídliště jako celek, ale už třeba nevidíme, že by bylo vhodné vyměnit lavičky,“ řekl starosta.

Participativní rozpočet Jindřichova Hradce má název Můj Hradec. V létě lidé mohou posílat návrhy, kam peníze investovat. Vybrat mohou z kategorií Velký projekt (celková suma 700.000 Kč), Střední projekt (400.000 Kč) a Malý projekt (200.000 Kč). Speciální kategorii mají místní části: pro všech devět vyčlení radní 15.000 až 130.000 Kč podle rozlohy a počtu obyvatel. Jak řekl místostarosta Bohumil Komínek (Nezávislí pro Hradec), lidé z těchto části se mnohdy cítí od města trochu odtržení. Hlasovat o projektech budou lidé na podzim.

„Je to pilotní projekt. Prozatím ho naše město ještě neodzkoušelo, uvidíme, jaká bude odezva. V letošním roce bychom měli všechny projekty vyhodnotit a představit,“ dodal starosta.

Jindřichův Hradec, kde žije asi 21.000 lidí, má letos schodkový rozpočet s příjmy 665 milionů korun a výdaji 1,04 miliardy korun. Schodek chce město hradit z rezerv z předchozích let.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte