Lidem nejde televize. ČTÚ má do května připravit řešení problémů se signálem

18.5.2022
Jan Štoll

Senát vyzval ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (STAN), aby jej do konce června informoval o krocích ke zlepšení dostupnosti příjmu televizního vysílání. Horní komora o tom rozhodla téměř jednomyslně. Podnět přišel z jihu Moravy.

Problémy s příjmem vysílání mají lidé žijící na venkově i ve městech.  „Obrátili se na mě občané i starostové obcí se stížnostmi na problém s kvalitou televizního signálu. Vzhledem k tomu, že se jedná o celorepublikový problém, začali jsme to řešit v rámci Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova a přizvali jsme si k tomu i odborníky, kteří v této oblasti pracují,“ uvedla senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). Podle jejího zjištění mají lidé problémy s příjmem televizního signálu jenom v jejím obvodu ve více než dvacítce obcí.

Někde ruší signál vysílání ze sousedních zemí, Slovenska, Polska či Rakouska. Jako cestu vidí komise v posílení jednofrekvenční sítě, doplnění kmitočtů a také zvýšení „finančního rámce“ pro provozování služby. „Přechod na televizní standard DVB-T2 vynucený odebráním rádiových kmitočtů pro mobilní 5G sítě způsobil na mnoha místech Česka problémy s televizním příjmem, a to zejména při inverzním počasí. Nejvíce tyto problémy dopadly na diváky České televize, ale i diváky komerčních televizí,“ uvedl předseda komise Jiří Vosecký (SLK). Problém se podle něj týká tisíců lidí, kteří ztratili stabilní přístup k veřejnoprávní službě.

Ministr Síkela po jednání s ředitelkou Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Hanou Továrkovou konstatoval, že úřad neřeší problémy spojené se zhoršením pozemního příjmu televizního vysílání po přechodu na standard DVB-T2. ČTÚ má podle zadání ministra do konce května navrhnout plán konkrétních opatření včetně termínů realizace.

Továrková dříve zmínila, že by bezplatné terestrické vysílání mohlo skončit a stát by mohl frekvence uvolnit pro rychlé mobilní sítě. Lidé by měli přejít na příjem televize přes internet, satelit nebo kabelové sítě. Síkela také Továrkovou upozornil, že ČTÚ nemá politický mandát k oznámení, jak bude stát postupovat v otázce pozemního vysílání po roce 2030.

sto/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte