• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lidi, které nemoc připravila o vlasy, chce podpořit výstava fotografií

  28.11.2022
  Doris Drienová

  Na několika místech v Praze je k vidění kolekce fotografií lidí, kteří přišli o vlasy kvůli alopecii, rakovině či jiné nemoci. V hlavním městě je možné prohlédnout si všech 22 velkoformátových portrétů, dosud vystavovaných odděleně na více místech v Česku. Projekt s názvem Poselství chce podpořit lidi bez vlasů a zvýšit povědomí o alopecii. Pořádá ho nezisková organizace Kolibříci pomáhají.

  Autorkou všech 22 portrétů je fotografka Vendula Fantová. Snímky zachycují lidi, kteří přišli o vlasy kvůli nemoci, nejčastěji alopecii, při které mizí i obočí a řasy. Na jiných fotkách jsou osobnosti, které projekt podpořily, například herec Igor Orozovič nebo olympijská běžkyně Marcela Joglová.

  Na snímcích je vždy QR kód, který vede na stránku s informacemi, kdo je na fotkách zachycen, a jaké má poselství, vysvětluje zakladatelka organizace Kolibříci pomáhají Lenka Šourková. Lidé s alopecií podle ní bývají uzavření do sebe, takže se většinou neradi fotí. „Našim cílem je zvýšit jim sebevědomí a šířit osvětu o nemoci, o které toho stále hodně nevíme. V nejobecnější rovině je poselstvím projektu myšlenka, že všichni jsme dokonalí takoví, jací jsme,“ dodala Šourková.

  Velkoformátové barevné fotografie byly od května rozmístěné v Plzni, Čáslavi, Pardubicích, Kutné Hoře, Olomouci, Jihlavě, Nové Pace a část z nich Praze. Podle odhadů zakladatelky a jejích spolupracovníků už fotografie viděly desítky tisíc lidí. Vystaveny totiž byly na frekventovaných veřejných místech. V Praze jsou k vidění v kavárně Kofárna, Šťastné kavárně, hotelu Meteor, Bistru Antonio Sandev nebo Champagnerii.

  Alopecií trpí zhruba procento světové populace, zejména muži. Ke známým českým osobnostem, které nemoc připravila o vlasy, patří například bývalý moderátor České televize Tomáš Drahoňovský, zpěvačka Markéta Konvičková nebo Miss Earth 2015 Karolína Mališová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte