Lidické muzeum je po rekonstrukci, k návštěvě láká multimediální expozice

2.9.2022
Doris Drienová

V muzeu Památníku Lidice skončila dlouhodobá rekonstrukce, jejím cílem bylo staticky zajistit budovu a modernizovat některé části. Obnovena byla multimediální expozice a vznikla důstojnější recepce s provozním zázemím. Muzeum je otevřené denně od 09:00 do 17:00, jak řekla zástupkyně ředitele Památníku Lidice Jana Chourová Plachá.

Rekonstrukce začala v roce 2020. Stavební část stála přes pět milionů korun a expoziční přes šest milionů. Většinu zaplatilo ministerstvo kultury, které je zřizovatelem památníku.

Analogovou technologii v multimediální expozici vystřídala digitální. Návštěvníci to podle Chourové Plaché poznají na zvuku i obrazu. I exponáty jsou nyní podle muzea v prostředí, které jim zajistí lepší péči. „Měnili jsme výstavní vitríny,“ uvedla zástupkyně ředitele památníku.

Nová recepce pak podle ní odkazuje motivem ohořelého dřeva na zničení obce. Využití oceli je zase odkaz na práci lidických mužů v hutích a využití pískovce na materiál, který památník tvoří.

Muzeum bylo postaveno v roce 1962 podle projektu architekta Františka Marka. Poslední rozsáhlá oprava skončila přibližně před 15 lety. Tamější expozice seznamuje návštěvníky se životem a osudy obyvatel obce a připomíná též její zničení.

Při návštěvě Památníku Lidice se mohou lidé mimo muzeum podívat i do výstavních prostor s doprovodnými expozicemi. V síni Pod Tribunou je k vidění nová expozice „Lidice (v) minulosti“. V navazující promítací místnosti je nově vzniklý 3D model starých Lidic. Ve výstavní síni In Memoriam představujeme novou výstavu Lidická tragédie od Eduarda Stehlíka. Vstup je zdarma. Lidická galerie nyní představuje 50. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice na téma muzeum a v přízemí obměněnou expozici Remember Lidice k 55. výročí založení Lidické sbírky umění 20. a 21. století. V rodinném domku č. p. 116 v sousedství Lidické galerie se zájemci dozví řadu zajímavostí o výstavbě nových Lidic.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte