• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Lidický památník představuje výtvarné práce dětí

    Mezinárodní porota v letošním ročníku ocenila přes tisíc prací. Jsou mezi nimi malby, kresby, grafiky, fotografie, krátké filmy i prostorové práce.

    Výstava vítězných prací letošního už 46. ročníku jedné z největších a nejstarších výtvarných soutěží a výstav na světě, která byla tentokrát na téma voda, je ke zhlédnutí na dvou místech současně. Hlavní část výstavy je umístěna v 1. patře Lidické galerie a druhá část je vystavena v Národním zemědělském muzeu v Praze. Obě výstavy jsou k vidění až do 25. listopadu.

    Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech.

    „Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a během své historie se stala dobře známou nejen mezi dětmi a učiteli u nás, ale doslova v celém světě. V posledních letech do výstavy přichází pravidelně více než dvacet pět tisíc velice kvalitních výtvarných děl od dětí nejen z České a Slovenské republiky, ale i z dalších šedesáti až sedmdesáti států,“ vysvětluje Filip Petlička, mluvčí Památníku Lidice.

    „Za posledních zhruba deset let se podařilo povědomí o Mezinárodní dětské výtvarné výstavě Lidice rozšířit do všech myslitelných koutů světa. Především díky aktivní spolupráci se zastupitelskými úřady České republiky v zahraničí a s Českými centry. Ke geograficky nejodlehlejším zemím, které se soutěže účastní, patří Austrálie, Filipíny, Paraguay, Argentina, nebo Venezuela. Letos se například nově přihlásil také Island. Svým rozsahem, počtem zúčastněných zemí a posláním Památník Lidice ke světovým unikátům, zhruba ke čtyřem světovým soutěžím podobného typu,“ připomíná Jiří Mottl, kurátor Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice.

    Výstavy se zúčastňují děti od 4 do 16 let ze všech typů škol a organizací, které pracují s dětmi, jakož i jednotlivci. Hlavní téma je doporučováno organizátorům Českou komisí pro UNESCO a záleží na dětech, jakou techniku při zpracování svých prací zvolí, mohou to být malby, kresby, grafiky, fotografie, výtvarné objekty jako jsou kov, keramika, dřevo, sklo a textil, a nově i filmy a animace. Letošní ročník je historicky rekordní, zúčastnilo se ho téměř třicet tisíc dětí ze 79 zemí světa.

    „Nás organizátory těší především dva hlavní aspekty, jednak, že soutěž přímo motivuje a inspiruje děti k výtvarnému projevu, k odhodlání zúčastnit se soutěže a poslat svoji kresbu poštou přes půl světa do Lidic. A poté dlouhodobá motivace vůči školám a organizacím, které pracují s mládeží. Porota si jejich práce kontinuálně všímá, a za pět let opakující se úspěšnou účast v soutěži může být škole udělena cena nejvyšší, cena poroty. V neposlední řadě  nás těší přízeň, vážnost a podpora, které se MDVV Lidice těší ze strany ambasadorů a politických osobností. Každoroční účast zástupců ambasád a ministerstev na vernisáži dává dětem i pedagogům vědomí, že je jejich práce brána s respektem,“ dodává kurátor Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice.

     



    Nepřehlédněte