Lipavský vystoupí v Radě bezpečnosti OSN jako první Čech téměř po 30 letech

22.9.2022
Doris Drienová

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude mít ve čtvrtek projev i v Radě bezpečnosti (RB) OSN, informaci potvrdilo ministerstvo. Zástupce České republiky v RB OSN vystoupí téměř po 30 letech. Ústředním tématem projevu bude ruská agrese proti Ukrajině. Dnes šéf české diplomacie přednese projev v rozpravě Valného shromáždění OSN.

„To, že budu vystupovat v Radě bezpečnosti OSN, je velkým úspěchem české diplomacie pod mým vedením. V Radě bezpečnosti vystupuje český zástupce po 30 letech od doby, kdy jsme byli členem. Naše vláda vrací Česko na světovou mapu. Naši spojenci vnímají, že se vracíme k odkazu Václava Havla a k našim tradičním hodnotám,“ uvedl Lipavský.

V České televizi šéf diplomacie řekl, že bude mluvit o aktuální bezpečnostní situaci, o tom, že je nepřijatelné, aby Rusko rozhodlo o anexi další části Ukrajiny, nebo o návrhu na zřízení mezinárodního tribunálu v otázce agrese Ruska proti Ukrajině.

Lipavský cestou na Valné shromáždění OSN navázal na loňskou účast svého předchůdce Jakuba Kulhánka (ČSSD). V předchozích letech promluvil za Českou republiku tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO).

RB OSN má 15 členů, z nichž je pět stálých (Čína, Francie, Rusko, USA, Velká Británie), zbývajících deset nestálých členů volí Valné shromáždění OSN na dvouleté funkční období. Česká republika byla nestálým členem RB OSN v letech 1994 až 1995. V té době v RB OSN vystoupil velvyslanec Karel Kovanda.

Podle jednacího řádu je možné na návrh člena RB OSN přizvat k jednání i nečlenské státy. Děje se tak například v případě, že se jedná o tématu, které se zvláště dotýká zájmů daného nečlenského státu. Rada může také přizvat k jednání zemi, která upozornila na situaci či spor, který by mohl vést k mezinárodnímu konfliktu. Rada může přizvat k jednání zástupce státu, který je součástí projednávaného sporu.

O návrhu na přizvání nečlenského státu se v RB OSN hlasuje. Samotný předkládající stát hlasovacím právem nedisponuje.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte