Litoměřice darují OSVČ 10 tisíc. V Ústeckém kraji jsou jediní, kdo svým živnostníkům pomáhá

8.5.2020
Marcel Mihalik

Pomáhají i samosprávy. Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), které se vinou vládních opatření kvůli pandemii ocitly bez příjmů, stát poskytl kompenzační bonus 25 tisíc korun. K pomoci živnostníkům pak přistoupila i některá města. Litoměřice vedle odkladu placení nájemného pro OSVČ, které podnikají v městských prostorách, schválily též mimořádný 10tisícový dar. Podle odhadů by mohlo městský úřad o tuto sumu požádat asi 300 živnostníků, pro které Rada města Litoměřic vyhradila 3 miliony korun.

Dotkni se srdce Havla, pohlaď si ruku Jágra. V Litoměřicích je unikátní výstava otisku rukou světových osobností

Litoměřice chystají pro osamělé seniory krizové potravinové balíčky

Podmínky, stejně tak i žádost o dar i darovací smlouva jsou zveřejněny na městském webu. „Mezi hlavní kritéria patří to, že provozovna v nájemním vztahu musí být na živnostenském úřadu nahlášená. Při kontrole 157 žádostí, které byly do 20. dubna doručeny na městský úřad, převažovaly právě nenahlášené provozovny jako důvod zamítnutí u 23 žádostí. Do stejného data bylo již vyplaceno 116 žádostí o dar,“ uvedla Marcela Škrancová, vedoucí živnostenského úřadu.

Město má zájem

V darovací smlouvě úřad peníze pro OSVČ vysvětluje tak, že „je zájmem města zachování dostupnosti služeb občanům, jejichž poskytování je ohroženo nepříznivou situací.“ Litoměřice jsou darováním peněz jediným severočeským městem, které tímto způsobem živnostníkům v krizové době pomůže. Ostatní města zatím rozhodla pouze o úlevách na místních poplatcích. Místostarosta Litoměřic také jako jeden z mála představitelů samospráv veřejnost vyzval, aby v nelehké době podpořili zejména živnostníky a místní podnikatele. „Rád bych touto cestou vyzval obyvatele města, aby při nakupování mířili do místních obchůdků. Velké řetězce ekonomický tlak ustojí, ale my potřebujeme podpořit naše živnostníky,“ uvedl místostarosta Karel Krejza (ODS).

Litoměřická nemocnice spadne pod krajskou zdravotní společnost

Peníze přibližně 2 800 živnostníkům poskytne také Ústecký kraj. Krajský úřad přijímá žádosti o dotaci ve výši 25 tisíc korun. Na stejnou částku, jakou dává stát, dosáhne 400 nejrychlejších žadatelů-OSVČ z každého ze sedmi okresů Ústeckého kraje.Nepřehlédněte