Litoměřickou nemocnici nesmí kraj po koupi na nikoho převést

Litoměřickou nemocnici nebude smět Ústecký kraj po koupi od města sám na nikoho převést. Při případném prodeji by pak kraj musel nemocnici nabídnout přednostně městu. Vyplývá to z memoranda mezi krajem, městem, firmou Krajská zdravotní a nemocnicí, které schválilo litoměřické zastupitelstvo.

K memorandu se má ještě v pondělí vyjádřit krajské zastupitelstvo. Město a kraj by měly memorandum podepsat do konce roku, řekl dnes starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (ODS).

Město nemocnici každoročně dotuje až 20 miliony korun a dál už ji provozovat nechce kvůli dalším nutným investicím do rozvoje zařízení.

Oprava Benešova mostu v Ústí začne později, než se předpokládalo

Zástupci kraje a města se již dříve dohodli, že budovy nemocnice město zdarma převede na Krajskou zdravotní, která pro kraj spravuje pět nemocnic na severu Čech. Hejtmanství koupí jen samotnou akciovou společnost Nemocnice Litoměřice. Cena ještě nebyla určena. Memorandum o převodu nemocnice obsahuje mimo jiné takzvaný zákaz zcizení, podle kterého nemůže být nemocnice po dobu deseti let převedena nebo prodána někomu jinému.

Litoměřická radnice bude mít navíc na nemocnici předkupní právo. I při případném prodeji by tedy kraj musel nejprve oslovit s nabídkou nemocnice město.

Mostecké nádraží oblékne nový kabát za 300 milionů korun. Rekonstrukce bude hotova do čtyř let

Vedení Litoměřic původně uvažovalo i o prodeji nemocnice soukromému provozovateli. Proti tomu se ale postavili obyvatelé města, kteří sepsali petici a iniciovali referendum. V něm se poté v listopadu téměř všichni hlasující vyslovili proti prodeji nemocnice soukromému subjektu a díky účasti 52,31 procenta voličů je referendum platné. Alena Rožcová z petičního výboru dnes na jednání zastupitelstva řekla, že lidé by si přáli, aby nemocnice zůstala spíše ve správě města.

„My jsme chtěli hlavně zabránit privatizaci nemocnice,“ uvedla Rožcová. Pokud ale bude mít město na nemocnici předkupní právo, bude podle ní petiční výbor s převodem nemocnice pod Ústecký kraj souhlasit.

„Pro nás je pořád prioritní, aby nemocnice zůstala v rukou města,“ uvedl na jednání opoziční zastupitel Jiří Adámek (ANO). Podle místostarosty Karla Krejzy (ODS) je ale převod správný. „Přál si to Ústecký kraj. Přál si to i starosta,“ řekl novinářům.

ČTK

Dnes, 08:32
Malebné Lázně Mšené se nacházejí jen 45 kilometrů od Prahy na okraji litoměřického okresu. Rozkládají...
22.1.2020
Zhruba 820.000 diváků v Ústeckém kraji se musí od 30. ledna připravit na postupnou změnu...
21.1.2020
Narodí se a už druhý den má rodný list. Méně starostí a běhání po úřadech...
18.1.2020
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
10.1.2020
Policie vyzvedla začátkem týdne z Labe na Litoměřicku trosky letadla, které tam spadlo loni v...
9.1.2020
Litoměřice vydaly zásady reklamy a označování provozoven v historickém centru. Cílem je vymýtit tzv. reklamní...
4.1.2020
V Ústeckém kraji zemřelo loni při dopravních nehodách podle předběžných statistik policie 40 lidí. Je...
3.1.2020
Záchranná služba v Ústeckém kraji má 17 nových sanitek. Jsou vybaveny moderními technologiemi, některá mají...
31.12.2019
Po čtyřech letech skončila rekonstrukce centrálního depozitáře Památníku národního písemnictví (PNP) v Litoměřicích. Slavnostní zahájení...
30.12.2019
Ústecký kraj čekají v příštím roce volby do krajského zastupitelstva, změní se majitel litoměřické nemocnice,...
Reklama