Luhačovice se připravují na květnové Otevírání pramenů, kterým zahájí sezonu

19.3.2023
Doris Drienová

Luhačovice na Zlínsku připravují na 12. až 14. května Otevírání pramenů, sdělila mluvčí luhačovické radnice Hana Srncová. Akce tradičně zahajuje hlavní turistickou sezonu v lázeňském městě. Začne pátečním koncertem Felixe Slováčka, vrcholí nedělní mší a svěcením pramenů. Organizátoři očekávají několik tisíc návštěvníků.

„Je to symbolické zahájení sezony, která je u nás sice celoroční a není ničím omezena, ale tato symbolika spojuje nejen návštěvníky, obyvatele Luhačovic a přihlížející, ale i místní spolky, které se rády podílejí na celém programu,“ uvedl starosta Marian Ležák (nez.).

Třídenní festival zahájí koncert Felixe Slováček a jeho hostů. V sobotu je na programu průvod historických kostýmů, vozidel a bicyklů. „Na Lázeňském náměstí vystoupí swingová kapela Melody Gentlemen s prvorepublikovou hudbou, Luhačovický okrašlovací spolek Calma, Spolek elegantních dam, taneční skupiny The Crazy Flappers a Swing Zlín. Návštěvníci si mohou pořídit dobové foto v secesním fotoateliéru a své řemeslo předvedou dávní mistři řemesla lazebnického. Děti se určitě zabaví u podivuhodných her Jiřího Šebesty či v cirkusových hrátkách,“ uvedla vedoucí odboru kultury Kulturního a kongresového centra Elektra Jarmila Ďurďová.

V neděli ráno se koná slavnostní mše a svěcení pramenů. „V tento den si návštěvníci užijí pohled na krásné pestré kroje, písně a tance z regionu. Ani letos jsme nezapomněli na pouliční jarmark, který doprovází akci po dobu celého víkendu,“ uvedla Ďurďová.

Akci organizuje město Luhačovice s Kulturním a kongresovým centrem Elektra ve spolupráci se společností Lázně Luhačovice. „Přestože pro nás sezona nikdy nekončí a o relaxující hosty i léčící se pacienty pečujeme prakticky nepřetržitě, slavnost Otevírání pramenů je oblíbeným a hojně navštěvovaným symbolickým zahájením hlavní turistické sezony a krásným připomenutím toho, co dělá lázně lázněmi – minerálních léčivých pramenů. Celý náš areál ožije bohatým programem a my se rádi podílíme na přípravě akce i její organizaci,“ uvedl generální ředitel společnosti Jiří Dědek.

Město vyhradí pro návštěvníky záchytné parkoviště na příjezdu od Uherského Brodu. Z parkoviště bude jezdit kyvadlová doprava do centra města. Zajistí ji dobrovolní hasiči.

Luhačovické lázně využívají k pitné kúře, inhalačním procedurám a minerálním koupelím několik pramenů. K nejznámějším patří Vincentka, Aloiska, Ottovka a Pramen Dr. Šťastného. V roce 2013 lázně zpřístupnily pramen Nový Jubilejní na lázeňském náměstí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte