• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lyžaři vyrazili na sjezdovky, do Olomouckého a Zlínského kraje se vrátila zima

  22.1.2023
  Doris Drienová

  Lyžařské areály v Olomouckém a Zlínském kraji o víkendu díky ochlazení a sněžení ožily čilým ruchem, v provozu je mnoho zimních středisek. Lyžovalo se i na některých sjezdovkách v nižších polohách, kde provozovatelé využili nízké teploty k opětovnému zasněžování svahů. Na své si o víkendu přišli v Jeseníkách díky čerstvému sněhu i běžkaři, připraveny byly trasy například na Ovčárnu či Skřítek.

  Rušno bylo o víkendu například na sjezdovkách ve Ski Aréně Karlov. „Do Jeseníků se vrátila zima. Napadlo postupně zhruba 25 centimetrů přírodního sněhu a od čtvrtka bylo možné do zasněžování opět zapojit i technologie. Díky tomu byly dnes ve Ski Aréně Karlov v provozu všechny čtyřsedadlové lanovky a vleky. Vylepšené podmínky přilákaly zhruba tisícovku lyžařů, kterým byly k dispozici všechny standardní služby,“ řekl mluvčí areálu v Karlově Boris Keka.

  Lyžuje se také na Červenohorském sedle na pomezí Jesenicka a Šumperska, v Ramzové na Jesenicku, v Koutech nad Desnou na Šumpersku či Hrubé Vodě na Olomoucku. Tři vleky byly o víkendu v provozu ve Stupavě na Uherskohradišťsku, kam vyrazilo lyžovat velké množství lidí. Lyžaři se to hemžilo také v Karolince na Vsetínsku, návštěvnost podle provozovatelů tento týden zvýšily školní kurzy.

  Víkendovou návštěvnost si pochvalují v Branné na Šumpersku. „Více lidí přijelo lyžovat v sobotu, dnes to bylo o něco slabší, celkově ale víkendová návštěvnost byla velmi dobrá,“ řekl provozovatel areálu v Branné Rostislav Procházka. Podle něj v posledních dnech díky vydatnému sněžení přibylo zhruba 30 centimetrů přírodního sněhu. „Na sjezdovce nyní máme přes půl metru sněhu a jedeme naplno,“ podotkl Procházka.

  Díky ochlazení a sněžení se na zprovoznění chystají v lyžařském areálu v Kladkách na Prostějovsku. Technický sníh tam sjezdovku pokrýval už v závěru loňského roku, avšak následné oteplení snahu provozovatelé areálu zhatilo a vleky se v Kladkách zatím v této sezoně nerozjely. Sněžná děla jsou v provozu také v Hlubočkách u Olomouce, sjezdovka by měla být po přechodné pauze opět zprovozněna v následujících dnech. Zasněžují i horská střediska v Jeseníkách, která se kvůli teplému počasí dosud potýkala s nedostatkem sněhu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte