• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Lyžařská sezóna na mnoha místech v Olomouckém a Zlínském kraji skončila

  19.3.2023
  Doris Drienová

  Ve znamení končící zimní sezony byl uplynulý víkend v lyžařských areálech v Olomouckém a Zlínském kraji. Blížící se jaro bylo poznat na slabé návštěvnosti, v mnoha střediscích o víkendu jely vleky naposledy. Některé lyžařské areály budou díky dostatečné zásobě technického sněhu ještě několik dní v provozu a návštěvníkům v samém závěru nabídnou zvýhodněné ceny skipasů. V nejvyšších partiích Jeseníků si o víkendu stále mohli přijít na své běžkaři.

  V provozu byla o víkendu například sjezdovka v Branné na Šumpersku, na které se v sobotu i neděli proháněly desítky lyžařů. Provozovatel areálu Rostislav Procházka řekl, že návštěvnost už byla poplatná začátku jara, kdy lidé kvůli oteplení nemají příliš chuť vyrážet na lyže.

  „Sobotní návštěvnost byla slabší, dnes (neděle) tady lyžovali lidé spíš ze ´srandy´,“ uvedl Procházka. V následujícím týdnu areál v Branné už nebude v provozu. „Příští víkend vleky pustíme pouze tehdy, pokud se ještě ochladí a bude sněžit,“ dodal Procházka, podle kterého při teplém počasí návštěvnost lyžařských středisek prudce klesá.

  Slabší návštěvnost mělo o víkendu také jesenické lyžařské středisko Ski Aréna Karlov. „Přestože sjezdovky jsou v perfektním stavu a i víkendové počasí vyšlo skvěle, návštěvnost odpovídala konci sezony a tomu, že končí turnusy jarních prázdnin,“ řekl mluvčí Ski Arény Boris Keka. Lidé, kteří nežijí na horách, jsou už podle něj jarně naladěni. „A to přesto, že lyžování je stále bez problémů a bez front,“ podotkl.

  Dva vleky byly o víkendu v provozu ve Stupavě na Uherskohradišťsku, kde si příležitost zalyžovat navzdory teplotě překračující deset stupňů nad nulou nenechaly ujít desítky lidí. Areál v pondělí zahájí tradiční akci nazvanou Výprodej sněhu. „Budeme lyžovat za ceny dětských jízdenek. Bude zlevněna i lyžařská škola,“ oznámili provozovatelé sjezdovek ve Stupavě. Lyžovat se bude také ve vyšších polohách Jeseníků. Například lyžařský areál Figura na Ovčárně v Jeseníkách plánuje na 9. dubna veřejný lyžařský závod.

  Se zimní sezonou se o víkendu tradičním zamykáním sjezdovky rozloučili provozovatelé a návštěvníci lyžařského areálu Jonas Park v Ostružné na Jesenicku. Po jarním sluncem zalitém svahu s vrstvou technického sněhu se proháněli lyžaři v maskách, připravena byla soutěž o nejlepší převlek a na návštěvníky čekaly zabijačkové speciality.

  Naposledy se o víkendu rozjely vleky také v nedalekém X-parku Františkov. Sezona skončila i v lyžařském areálu v Karolince na Vsetínsku. „Přestože na sjezdovce ještě nějaký sníh leží, rozhodli jsme se sezonu ukončit. V příštím týdnu hlásí opravdu vysoké teploty a déšť a nebude v našich silách sjezdovku dále udržovat,“ oznámili na webu provozovatelé areálu Už dříve ukončily provoz areály v nižších polohách. Vleky se zastavily například v Hlubočkách a Hrubé Vodě u Olomouce či v Kladkách na Prostějovsku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte