• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lyžařská sezóna v Pardubickém kraji skončila, déšť uzavřel i poslední areály

  22.2.2024
  Doris Drienová

  Teplo a deštivé počasí zastavily od čtvrtka provoz v posledních dvou zimních areálech v Plzeňském kraji, kde se ještě dalo lyžovat.

  Provoz ve čtvrtek ukončil areál Alpalouka v Železné Rudě a také skiareál v Kašperských Horách. Vydržely v provozu minimálně o týden déle než ostatní zimní střediska v kraji. Nedá se jet ani na běžky, stopy se už několik týdnů nedají upravovat. Poslední zbytky mokrého sněhu jsou ještě na Poledníku nebo na Březníku, nižší polohy západočeské Šumavy jsou už zcela beze sněhu.

  Lyžovat se stále dá v sousedním Německu na Velkém Javoru, pro běžkaře je ještě v provozu německý běžkařský areál Bretterschachten nedaleko od hranic, řekla Iva Juhová z železnorudského infocentra. Turisté v Železné Rudě, kteří přijeli na jarní prázdniny, tak chodí spíše na pěší túry, pokud to počasí dovolí. „Dnes ale prší,“ dodala Juhová.

  „Vydrželi jsme lyžovat skoro o týden déle než ostatní areály v okolí. Měli jsme vyrobený technický sníh, se kterým jsme hospodařili, ale přes velkou snahu nám s nočním deštěm uplaval,“ řekl provozovatel Alpalouky Václav Nový. Dosud se lyžovalo na části svahu. Jezdily ale především lyžařské kurzy. „Byla to trochu křeč, ale pořád se dalo bezpečně lyžovat, teď už by to bezpečné nebylo. I když teď mají jarní prázdniny plzeňské děti, na návštěvnosti se to u nás neprojevilo. Přišlo doslova pár rodin, spočítal bych je na prstech jedné ruky,“ dodal.

  Vzhledem k tomu, že předpověď počasí do konce února neslibuje sněžení ani výrazné ochlazení, kdy by bylo možné vyrábět technický sníh, už moc šancí na obnovení provozu nevidí. „Uvidíme, jak to bude v březnu, ale přemýšlíme o tom, jestli by se to vůbec ještě ekonomicky vyplatilo při nákladech za elektřinu,“ dodal.

  Pokračování sezony zatím nekomentuje ani největší areál v kraji Ski&Bike Špičák. „Kvůli nepřízni počasí, teplu a dešti jsme přerušili provoz již minulý víkend 17. února, do tehdy se lyžovalo stejně na jediné otevřené sjezdovce, Spodní Šanci. Jestli se vleky a lanovka znovu rozjedou do konce března, bude záležet na případném návratu zimy,“ řekl mluvčí areálu Karel Samec.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte