• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lyžařům na jižní Moravě kazí náladu teplé a deštivé počasí, sníh na svazích taje

  8.2.2024
  Doris Drienová

  Lyžování v areálech na jihu Moravy kazí teplé a deštivé počasí, sněhu na svazích výrazně ubylo. Také zájem veřejnosti je nízký, přestože na jihu Moravy jsou v tomto týdnu jarní prázdniny.

  Médiím to ve čtvrtek řekli provozovatelé či správci areálů.

  Lyžovat se v areálech na jihu Moravy začalo loni v první polovině prosince, kdy napadl první přírodní sníh a začalo i mrznout. Většina z areálů je od té doby v provozu bez přerušení, pomáhá technický sníh. V posledních dnech se ale potýkají s teplým a deštivým počasím.

  Například na svahu v areálu v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku ještě před týdnem leželo 60 centimetrů až metr technického sněhu, nyní kolem 40 centimetrů. „V neděli foukal hodně teplý vítr, jen za hodinu šlo deset centimetrů sněhu dolů, bylo to jako fén,“ popsal za středisko Vlastimil Jílek. Areál leží na východním okraji Českomoravské vrchoviny, délka sjezdovky je asi 550 metrů s převýšením 100 metrů. Zpřístupněná je i oblíbená boční trasa, která vede směrem od hlavní sjezdovky velkým obloukem, měří až 700 metrů. Zavřená je horní sjezdovka s pomo. „Mizivá je kvůli počasí i návštěvnost, jsme asi na 15 procentech,“ uvedl Jílek.

  Kolem 40 až 60 centimetrů technického sněhu je na sjezdovce i v nedaleké v Olešnici na Blanensku. Areál nabízí sjezdovku o délce 500 metrů se stometrovým převýšením. Také zde evidují nižší zájem lyžařů. „Dnes se zájem o něco zvedl, lidé přišli, předchozí dny dny byla návštěvnost nižší než obvykle,“ řekla za středisko spolumajitelka Petra Bártová.

  Lyžuje se rovněž v Němčičkách na Břeclavsku, kde mají na svahu mezi vinohrady přes zimu položený umělý povrch, který umožňuje lyžovat i za nepříznivých podmínek. Lyžovat se tam tedy dá i za situace, když jsou teploty nad nulou a sníh není. Na svahu leží podle správce areálu Jaroslava Stávka asi 30 centimetrů sněhu. „Ubývá to ale hodně, kvůli počasí. Zájem ze strany veřejnosti je velmi nízký, je to špatné,“ popsal Stávek. Doplnil, že v sobotu dopoledne jsou v areálu okresní závody, takže veřejnost bude moci na svah až po jejich skončení. Krajské závody v neděli jsou zrušené. V provozu je i areál ve Filipově údolí na Hodonínsku, kde je na hlavním svahu podle webu 10 až 25 centimetrů sněhu. V provozu ale není dětská sjezdovka.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte