Maláčová narazila. Kraj ředitele domova Slunečnice zatím neodvolá

27.8.2021
Jan Štoll

Podle Maláčové kontrola, kterou vyslala do Slunečnice před třemi měsíci, potvrdila řadu stížností od veřejnosti. S ostravským magistrátem jako zřizovatelem ostravského domova pro seniory zahájilo ministerstvo přestupkové řízení. Situací v největším domově pro seniory v Moravskoslezském kraji se zabývá také policie, kvůli odhalené šikaně před dvěma roky jsou obviněny dvě bývalé ošetřovatelky z týrání klientů.

„Nálezy naší kontroly jsou zásadní,“ uvedla Maláčová. Kontrola například zjistila že u části klientů udělal personál opatření, jimiž omezil jejich pohyb. U některých klientů byl upraven způsob podávání léků, aniž o tom lékař vedl přesnou evidenci. Podle kontrolorů také v domově obecně platí, že je zde k dispozici málo personálu, na směně pracuje čtyři až pět lidí a na noční směně pouze jeden.

„Nejdřív jsem slyšel od médií, že kontrola vyslaná ministerstvem údajně potvrdila zásadní pochybení domova a že přibývá stížností veřejnosti. Až pak jsem dostal dopis paní ministryně s požadavkem na odvolání ředitele. Protokol z této kontroly má 92 stran. Teď se s ním seznamuji, ale vážné chyby jsem tam zatím nenašel a o stížnostech nic nevím,“ uvedl primátor Macura.

„Ptali jsme se na ty údajné stížnosti, abychom na ně mohli reagovat, ale prý jde o anonymní informace, které nemohou sdělit,“ dodal náměstek primátora pro sociální oblast Zbyněk Pražák (KDU-ČSL).

„Žádné naše sociální zařízení neprošlo v poslední době tolika kontrolami různých institucí jako Slunečnice. Nic zásadního nezjistily. A chci zdůraznit, že ani týraní klientů se neprokázalo. V některých případech to ani nebylo možné. Dva případy údajné šikany stále šetří policie,“ připomněl Macura.

„Pokud jde o setrvání pana ředitele Barana ve funkci, pokud mu neprokážu nějaké pochybení, jsem zvyklý za svými lidmi stát,“ řekl primátor. Ministryni také požádá, aby mu konkrétně uvedla, v čem ředitel pochybil a proč by měl z funkce odejít.

Baran, který je ředitelem Slunečnice přes 20 let, je na odchod připraven. „Je možné, že to nastane: že budu odejit, nebo i odejdu já. Ta kontrola ministerstva otevírá spoustu dalších otázek, které je třeba řešit se zřizovatelem. Budeme se muset nad tím zamyslet, předělat tyto vnitřní normy a předělat to, jak to chce ministerstvo,“ řekl. Mínil tím zejména nedostatek personálu a slabě obsazené noční služby.

SeznamZprávy v minulosti zveřejnil sérii reportáží, podle kterých část personálu ke klientům městského zařízení přistupovala nevhodně, vulgárně a ponižujícím způsobem. Reportáž vychází i z výpovědi někdejší pečovatelky Gabriely Lhoťanové, která mluvila o nevhodném a vulgárním chování části zaměstnanců ke klientům domova. Podle ní jsou staří lidé v domově uráženi a ponižováni.

zrdoj: ČTKNepřehlédněte