Mertl, který 16. března oslaví 95. narozeniny, pochází z Třebíče. V roce 1958 emigroval do Francie za svou partnerkou. Výstava v Praze je průřezem jeho tvorbou za 70 let. První díla jsou z roku 1954 z dob Frantových studií na Akademii výtvarných umění, poslední z loňska. „Hlavní je zůstat v kontaktu s člověkem, hledat ho, snažit se ho pochopit,“ řekl výtvarník. Věří tomu, že výstava mu poskytne odpovědi v jeho hledání.
Mertla, který předloni od prezidenta Petra Pavla obdržel medaili Za zásluhy, v současnosti v práci v jeho francouzském ateliéru trochu limitují následky asi rok a půl staré autonehody, řekl. V centru jeho tvorby stojí lidská figura a vztah člověka ke světu. Věnuje se aktuálním tématům, migraci, situaci na Ukrajině, v Izraeli a Palestině.
Výstavu na Hradě označil Franta za rendez-vous, o kterém ani nesnil. „A to i přesto, že jsem měl v minulosti příležitosti vystavovat svoji práci při samostatných výstavách v Paříži, New Yorku, Japonsku nebo Africe.“
Díla pro výstavu vybral kurátor Národní galerie pro sbírky po roce 1945 Radoslav Ištok. Vedle Národní galerie pocházejí také z Moravské galerie v Brně, zapůjčila je francouzská muzea a galerie i soukromí sběratelé. Ištok je seřadil chronologicky po dekádách, zvlášť je téma války a násilí. „Partnerstvím na této výstavě Národní galerie umělcovi částečně vynahradí neuskutečněnou výstavu plánovanou na přelomu 80. a 90. let,“ uvedl Ištok. Z tehdejší výstavy podle něj sešlo kvůli odvolání Jiřího Kotalíka z čela galerie. Retrospektivní výstavu v České republice měl Mertl v roce 1995 v pražském Karolinu.
V doprovodném programu výstavy jsou tři komentované prohlídky s kurátorem Ištokem, a to 20. února, 20. května a 5. června. Ve středu 23. dubna představí při přednášce život a dílo autora v kontextu světových dějin 20. století historička umění Duňa Panenková. V neděli 16. března, v den Frantových 95. narozenin, bude vstupné na výstavu zdarma.
Zdroj: ČTK