• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Malíř a sochař Mertl oslaví výstavou v Jízdárně Pražského hradu 95. narozeniny

    16.2.2025

    Tvorbu malíře a sochaře Františka Mertla, který od konce 50. let minulého století žije na jihu Francie, vystavuje Jízdárna Pražského hradu. Retrospektivní přehlídka nazvaná podle uměleckého jména autora Franta potrvá do poloviny června.

    Mertl, který 16. března oslaví 95. narozeniny, pochází z Třebíče. V roce 1958 emigroval do Francie za svou partnerkou. Výstava v Praze je průřezem jeho tvorbou za 70 let. První díla jsou z roku 1954 z dob Frantových studií na Akademii výtvarných umění, poslední z loňska. „Hlavní je zůstat v kontaktu s člověkem, hledat ho, snažit se ho pochopit,“ řekl výtvarník. Věří tomu, že výstava mu poskytne odpovědi v jeho hledání.

    Mertla, který předloni od prezidenta Petra Pavla obdržel medaili Za zásluhy, v současnosti v práci v jeho francouzském ateliéru trochu limitují následky asi rok a půl staré autonehody, řekl. V centru jeho tvorby stojí lidská figura a vztah člověka ke světu. Věnuje se aktuálním tématům, migraci, situaci na Ukrajině, v Izraeli a Palestině.

    Výstavu na Hradě označil Franta za rendez-vous, o kterém ani nesnil. „A to i přesto, že jsem měl v minulosti příležitosti vystavovat svoji práci při samostatných výstavách v Paříži, New Yorku, Japonsku nebo Africe.“

    Díla pro výstavu vybral kurátor Národní galerie pro sbírky po roce 1945 Radoslav Ištok. Vedle Národní galerie pocházejí také z Moravské galerie v Brně, zapůjčila je francouzská muzea a galerie i soukromí sběratelé. Ištok je seřadil chronologicky po dekádách, zvlášť je téma války a násilí. „Partnerstvím na této výstavě Národní galerie umělcovi částečně vynahradí neuskutečněnou výstavu plánovanou na přelomu 80. a 90. let,“ uvedl Ištok. Z tehdejší výstavy podle něj sešlo kvůli odvolání Jiřího Kotalíka z čela galerie. Retrospektivní výstavu v České republice měl Mertl v roce 1995 v pražském Karolinu.

    V doprovodném programu výstavy jsou tři komentované prohlídky s kurátorem Ištokem, a to 20. února, 20. května a 5. června. Ve středu 23. dubna představí při přednášce život a dílo autora v kontextu světových dějin 20. století historička umění Duňa Panenková. V neděli 16. března, v den Frantových 95. narozenin, bude vstupné na výstavu zdarma.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte