Málokdo rozumí tomu, co studuje, uznává ji ale celá branže. Studentka Barbora Šmahlíková dostane ocenění

3.2.2023
Jan Štoll

Cenu vlády nadanému studentovi za loňský rok by mohla získat Barbora Šmahlíková, studentka Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Ocenění se letos bude předávat poprvé. Šmahlíkovou vládě doporučila Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Šmahlíková se zabývá vývojem algoritmů.

Studentku Vysokého učení technického v Brně navrhli členové vládní rady z 20 doručených nominací, sdělil Zorenik. Šmahlíková studuje magisterský program Informační technologie a umělá inteligence se specializací Matematické metody. Do výzkumu se zapojila již v době bakalářského studia. Algoritmus pro komplementaci, na jehož vývoji se podílela, je uznáván po celém světě, uvedl úřad vlády. „Z doporučení fakulty i dosud dosažených studijních výsledků je Barbora opravdu výjimečná studentka s velkým nadáním pro vědu a výzkum,“ shrnula rada pro výzkum.

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) připomněla, že jednou z ambicí nové vlády je získat mladé nadějné adepty pro budoucí kariéru vědkyň a vědců. „Jsem potěšena, že mohu nyní vedle nejlepších českých vědců tradičně oceňovaných národní cenou vlády přivítat v řadách laureátů také nejmladší talenty,“ řekla. K ocenění se pojí finanční odměna ve výši 50 tisíc korun, informoval úřad. O jeho držiteli rozhoduje vláda na návrh rady pro výzkum.Nepřehlédněte