• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Manželé se pokoušejí zachránit chátrající kostel

  11.1.2024
  Simona Knotková

  Zastavit chátrání bývalého evangelického kostela v Kšelích na Kolínsku, který je významnou připomínkou české reformace, se pokoušejí manželé Pivoňkovi z Kšel.

  Založili nadační fond, který kostel nyní kupuje od zahraničního majitele. V sobotu se objekt téměř po 60 letech poprvé otevře veřejnosti. Lidé se budou moci seznámit s plány a prvními kroky na cestě k proměně místa. Po opravách by mohl objekt sloužit například pro pořádání kulturních akcí, řekl Vít Pivoňka, zakladatel Nadačního fondu pivoňka, který kostel spravuje.

  Smlouvu o prodeji uzavřel fond po víc než ročním vyjednávání, částku ve výši necelé dva miliony korun nyní splácí. Loni v prosinci začali Pivoňkovi s pomocí zhruba dvou desítek dobrovolníků s úklidem zahrady a vnitřních prostor. „Přebírali jsme to zarostlé břečťanem, který tam 15 let neřízeně rostl, v dalších měsících chceme odstranit nevhodnou vestavbu, pak přijdou na řadu nejhorší díry na střeše a zabezpečení dveří. S většími zásahy bychom začali, až to splatíme,“ řekl Pivoňka. První opravy tak mají být menší a svépomocí. Nějaký čas podle Pivoňky také potrvá, než budou moci využít dotace.

  Kostel výrazně utrpěl nedokončenými stavebními zásahy jednoho z majitelů v 90. letech, který chtěl v podkroví vybudovat byt. „Pokoušel se kostel zachránit, opravil například věž, ale některé kroky byly dost necitlivé a pak mu pravděpodobně došly peníze a záměr nedokončil,“ řekl Pivoňka. Kostel se dostal do nabídky realitní kanceláře a v roce 2015 jej koupil kostel čínský podnikatel, zřejmě se záměrem vybudovat galerii. „Nicméně v jeho rukách zůstal objekt bez změny a dál pustnul, něco se dokonce rozkradlo,“ doplnil Pivoňka.

  Kostel byl podle Pivoňky původně postavený z darů lidí. Nadační fond chce na myšlenku navázat a objekt obnovit právě se zapojením veřejnosti. Na nejnutnější opravy a splácení objektu proto mohou lidé přispívat do veřejné sbírky. „Plány na další využití zatím nejsou finální, ale mělo by být široké, od kultury přes vzdělávání třeba po pohybové aktivity, zároveň chceme záchranou stavby zachovat povědomí o historickém významu místa,“ řekl Pivoňka.

  Pozdně barokní modlitebna se začala stavět v roce 1786, později podstoupila přestavbu na kostel klasicistní podoby. Do konce 60. let 20. století sloužil jako modlitebna evangelickému sboru. „Kšelský sbor byl velký a v určité době významem přesahoval region, kostel a fara dokonce sloužily jako sídlo superintendenta, který je v hierarchii evangelické církve na jedné z nejvyšších úrovní,“ řekl Pivoňka. V obci fungovala evangelická škola a hřbitov. V 70. letech, kdy se sbor přemístil do nedalekého Českého Brodu, sloužil kostel nejprve jako archiv, pak byl prodán a sloužil jako skladiště. I přes pokročilé zchátrání se dochovala řada původních prvků. Kostel není památkově chráněný.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte