Marianne Golz-Goldlust obdržela in memoriam vyznamenání „Spravedlivá mezi národy“. Ten patří mezi nejvyšší vyznamenání, které stát Izrael uděluje osobám nežidovského původu – lidem, kteří dali všanc svůj život, aby zachránili židy.
Narodila se jako Maria Agnes Belokosztolszky v roce 1895 ve Vídni, její otec byl Polák, matka Češka. Vystudovala herectví a tanec, byla operetní zpěvačkou, vystupovala pod pseudonymem Marianne Tolska. Mezi roky1922 až 1924 byla angažována v souboru salcburského městského divadla.
Se svým třetím manželem Hansem Goldlustem, který byl židovského původu a nechal si změnit jméno na Golz, uprchla v roce 1934 před nacistickým režimem z Berlína do Prahy.
Po obsazení republiky emigroval Hans Golz v létě roku 1939 do Londýna, Marianne Golz-Goldlust se připojila k pražské odbojové skupině a pomáhala k útěku židům a dalším pronásledovaným tím, že obstarávala zfalšované dokumenty a cestovní doklady. Kromě toho převedla peníze uprchlíků ze země své sestře Rosi ve Vídni a zajistial předání tajných informací z okupované Prahy československé exilové vládě v Londýně.
19. listopadu 1942, na jednom z pravidelných společenských setkání v bytě Marianne Golzové, gestapo všechny přítomné zatklo.
18. května 1943 se před zvláštním soudem v Praze konalo soudní řízení s Marianne Golzovou a dalšími 17 obžalovanými, byla – a devět dalších obžalovaných – odsouzena k trestu smrti.
8. října 1943 v 16:44 na Pankráci kat Alois Weiß spustil gilotinu…