Mariánské Lázně se zapojily do výstavy nazvané – UNESCO spojuje!

25.11.2022
Roman Kořinek

Mariánské Lázně se účastní výstavy nazvané – UNESCO spojuje!, která je pořádána u příležitosti výročí 50 let Úmluvy OSN o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví. Akce, která v Dačického domě v Kutné Hoře potrvá do poloviny příštího roku, má být důstojnou oslavou jedné z nejdůležitějších úmluv OSN. Cílem výstavy je podle PR manažerky lokální destinační agentury KIS Mariánské Lázně Eleny Sorokiny tuto úmluvu u široké veřejnosti a celé společnosti zpopularizovat, vysvětlit, k čemu slouží, jaké jsou nástroje ochrany a jak se jednotlivé země do této ochrany zapojují.

„Výstava se zaměřuje na několik památek v naší zemi a jejich specifickou obnovu či problematiku oprav a zároveň na různorodost chráněných památek. Mariánské Lázně se zařadily do rodiny UNESCO v roce 2021 spolu s dalšími 10 lázeňskými městy Evropy. V Kutné Hoře představuje projekt opravy Chopinova doma, která má skončit v příštím roce,“ vysvětluje Elena Sorokina.

Lázeňský dům čp. 47, původně nazývaný Bílá Labuť, se nachází v centrální části Mariánských Lázní. Je součástí západní uliční fronty, která přiléhá k lázeňskému parku. Dobou svého vzniku (1819–1820) spadá do první etapy výstavby města – je to jeden z prvních tří domů na Hlavní třídě. Od roku 1958 je zapsanou nemovitou kulturní památkou.

„Ve skutečnosti se jedná o tři budovy. Prostor mezi domy tvoří dvůr, přístupný domovním průjezdem. Dvůr je na západní straně otevřený a navazuje na svah, který je přímo propojený s parkem podél Ruské ulice. Město Mariánské Lázně jako vlastník domu přikročilo k rekonstrukci zejména z důvodu dlouhodobého zatékání do dvorního křídla, ale také ve snaze dům revitalizovat a zmodernizovat. Stavební práce jsou realizovány ve dvou etapách – první etapa byla dokončena v roce 2021, druhá etapa má plánované dokončení na jaře roku 2023,“ vysvětluje ředitelka Informačního centra Mariánské Lázně Barbora Tintěrová s tím, že provozní parametry domu by se měly výrazně zlepšit vybudováním dvojice výtahů a zvedací plošiny, a tím pádem zajištěním bezbariérovosti celého komplexu.

Během stavby se doposud odhalila řada zajímavých a neznámých faktů, které dům skrýval. Překvapením bylo třeba odhalení tajemství hlavního schodiště, které bylo považováno celou dobu za klenuté, než se zjistilo, že má dřevěnou konstrukci, a klenba je tedy falešná. Nebo šlo o zazděný sklep ve svahu za budovou, o jehož existenci se nevědělo a poněkud změnil plány prací.

Zdroj: vzNepřehlédněte