Mariánskolázeňské Jazzové lázně letos nabídnou klasiku i jihoafrické blues

8.6.2022
Roman Kořinek

Jednadvacátý ročník hudebního festivalu Jazzové lázně v Mariánských Lázních se letos koná od soboty 25. června do pátku 1. července. Kromě českých jazzových kapel vystoupí i slovenští Longital nebo jihoafrický bluesman Gerald James Clark. Festival podle slov manažerky lokální destinační agentury KIS Mariánské Lázně Eleny Sorokiny zahájí na hlavní kolonádě domácí formace Dixieland Planá, která zahraje od patnácti hodin.

„Jedná se o zkušený místní soubor, který hraje převážně hity klasického jazzu, traditional, shuffle, dixie, boogie, marching z první poloviny 20. století. Hned další sobotní koncert bude jedním z vrcholů přehlídky, neboť se na kolonádě Ferdinandova pramene představí slovenské duo Longital. Hudební světoběžníci Daniel Salontay a Shina pochází z kopce nad Dunajem, který se kdysi jmenoval Longital, dnes Dlouhé Díly. Dvojice patří mezi stálice slovenské nezávislé scény, mají za sebou dvanáct alb, dvě hudební ceny a nespočet vystoupení po dvanácti zemích celé Evropy, Americe a Kanady,“ říká Elena Sorokina.

Od neděle pokračuje série koncertů opět na hlavní kolonádě každý den od 15.00 až do pátku. V neděli 26. června to bude vystoupení romské kapely Le Čhavendar. Synové hudebníků ze známých Kale spolu hrají od svých pubertálních let a jejich hudba vychází z romského folkloru obohaceného o jazz, latinu a flamenco. V rytmu swingu se kolonáda rozezní v pondělí 27. 6., svůj repertoár zde představí pěvecký kvartet Vocal Band Quartet za doprovodu kapely pianisty Henryho Volfa.

„Na úterý 28. června je připravena lahůdka pro milovníky písní Raye Charlese, Eddieho Vinsona či Bogaloo Joe Jonese. Své umění ukáže jeden z nejlepších českých hráčů na Hammondovy varhany Jakub Zomer se svým triem. Středa 29. června bude patřit stálicím festivalu, kapele Jazz Cakes v čele se zpěvačkou Lucií Víškovou, která se zaměřuje jak na jazzové standardy, tak populární hity v novém jazzovém hávu,“ doplňuje manažerka destinační agentury.

Další hudební lahůdkou bude čtvrteční vystoupení zpěváka a bluesového písničkáře Geralda Clarka pocházejícího až z jihoafrického Johannesburgu. Ten na svých koncertech oslovuje fanoušky blues, rocku nebo jazzu a je jedním z předních představitelů jihoafrické bluesové scény. Na svém kontě má již sedm alb a to s názvem Black Water získalo velký mezinárodní ohlas a videoklip ke stejnojmenné písni byl nominován na evropskou cenu MTV.

„Letošní Jazzové lázně uzavře talentovaná zpěvačka Petra Brabencová za doprovodu těch nejlepších muzikantů nově nastupující české jazzové generace. Vstupné na akci je dobrovolné, ale návštěvníci mohou festival podpořit zakoupením symbolické vstupenky v hodnotě od sto padesáti do pěti set korun,“ dodala Elena Sorokina.

Zdroj: vz


Témata:

Nepřehlédněte