MAS Lípa pro venkov nezapomíná na „malé“ subjekty

20.5.2022
Vítězslav Hospes

MAS Lípa pro venkov je dle současného trendu typem trojstranné spolupráce veřejné správy, podnikatelské sféry a neziskového sektoru. Působí na celém území okresu Kutná Hora v obcích, městysech i městech od Samopší po Vinaře, od Svatého Mikuláše po Vlastějovice v Posázaví.

Ve své činnosti „točí“ obrovské finanční částky, například v období let 2007 – 2014 se od něj k různým subjektům kutnohorského okresu dostalo 49 miliónů korun na obnovu a rozvoj zemědělských objektů, obnoveny byly sokolovny, hasičárny, dětská hřiště, veřejná prostranství, apod.

V takové souvislosti by na první pohled mohlo připadat rozdělení 147 750 Kč, schválené Radou MAS Lípa pro venkov 16. 5. 2022, jako učiněná malichernost. Je však třeba uvědomit si, že tyto peníze putují přímo tam, kde je jich opravdu potřeba, podporují kulturní a sportovní činnost (mnohdy vykonávanou několika obětavými „tahouny“), která sice nepůsobí nijak bombasticky, ale pro plnohodnotný život je velmi důležitá.

Na jednotlivé žadatele se dostalo z valné většiny částkou 5 000 Kč, jen ve třech případech šlo o sumu mírně nižší. Výčet činností a akcí je natolik pestrý, že jistě každého přesvědčí o tom, že skutečně obohacují společenský, kulturní, sportovní svět i v nejmenších osadách, že považuji za prospěšné vyjmenovat všechny, na něž se příspěvkem z výše uvedeného fondu letos dostalo (i s tím, nač jsou tyto peníze určeny):

SDH Hostovlice – na provoz letního kina pro děti i dospělé. ZŠ Církvice – na lampionový průvod. SDH Dobrovítov – na rybářské závody pro děti i dospělé. Z. s. Nové Dvory – na cyklus koncertů folku, jazzu a country hudby. – ZŠ Zbraslavice na nákup vybavení pro kroužek florbalu. MŠ Jindice – na Projektový den s názvem V zdravém těle zdravý duch. ZŠ a MŠ Vlastějovice – na Dětský den a oslavu konce školního roku v Herolandu. TJ Sokol Nové Dvory – na „Sokolení“ pro malé i velké (soutěže, hry, společné cvičení). MŠ Zbraslavice – na sportovní a zábavné odpoledne pro děti a rodiče. SDH Zbraslavice na Dětský den s hasičem. – Svaz tělesně postižených Kutná Hora – na kurz pletení proutěných košů. Z. s. VesSpolek Zehuby/Žleby – na odpoledne s divadlem. Z. s. Zručský bigbítový (z)dunění na multižánrový hudební festival. SH ČMS Vodranty – na Dětský den ve Vodrantech. ČRS Zbraslavice – na Dětské rybářské závody. TJ Sokol Žehušice – na Dětský den. Městské muzeum a knihovna Čáslav – příspěvek na financování Univerzity volného času. Zálesák, středisko Čáslav – na rozšíření materiálové základny. ZO Senioři Nové Dvory – na Sousedské posezení. Česká hasičská jednota Opatovice 1 – na hasičský víceboj pro děti a mládež. Spolek Pro Nové Dvory – na nákup stanu pro pořádání akcí. ZŠ a MŠ Potěhy – na Přestávky v pohybu (pořízení pomůcek na sportovní aktivity). Rekreační spolek Vidlák – na Vidlácký dětský karneval. Spolek Unie rodičů Nové Dvory – na keramické tvoření pro děti a rodiče. Vopaták, z. s. (Opatovice 1) – na hudební produkce pro starší a pokročilé. SH ČMS SDH Žehušice – na tvořivou dílničku pro děti. Klub Panenky ČR, z. s. – na pohádkové putování pro děti na Ostrově. ZŠ a MŠ Žleby – na Sportovní den. FK Uhlířské Janovice – na tréninkové pomůcky pro děti. SH ČMS SDH Semtěš – na výlet dětí a rodičů po Vltavě a návštěvu pražské ZOO.

Výčet je strohý, ale každý si jistě dokáže představit, kolik radosti, povzbuzení k další práci, radostných okamžiků, smysluplně stráveného času, poznatků a postřehů, opravdových hodnot, pohodových chvil, ale třeba i nových přátelství se za ním skrývá. Nevěříte? Vraťte se k přečtenému a přemýšlejte!


Témata:

Nepřehlédněte