• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru

  3.12.2017
  Bohumil Brejžek

  Nejkrásnější svátky v roce jsou přede dveřmi. Začínají Štědrým dnem a pokračují Božím hodem vánočním, Štěpánem a za pár dní na to je tu Silvestr a Nový rok.

  Ale ještě dříve, než zasedneme ke Štědrovečernímu stolu, tak je tady adventní období. Advent pochází z latinského slova adventus a znamená příchod neboli narození Ježíše Krista – Vykupitele, Mesiáše. Adventní doba trvá čtyři týdny a je dobou postní, kdy se zpívají staročeské roráty na ranních mších ke cti Panny Marie. Rorát je odvozen ze vstupního zpěvu, jež zněl latinsky „Rorate coeli desuper“ (tj. „Rosu dejte, nebesa shůry“).

  Vánoce na sněhu, nebo na blátě? Známe odpověď

  Advent v Psárech a Dolních Jirčanech

  Předvánoční setkání, které pořádá obec ve spolupráci se školou a dalšími dobrovolníky, mají v Psárech a Dolních Jirčanech již svou tradici. Stejně jako vloni se setkání konalo na návsi v Dolních Jirčanech a neslo se ve staročeském duchu. Sortiment stánků byl pečlivě vybírán a díky tomu nabízeli prodejci celé odpoledne vkusné vánoční dekorace, jmelí a dárkové zboží. Nechyběla ani řada stánků s občerstvením, teplými nápoji, nepostradatelným trdelníkem a dalšími laskominami. V programu se na podiu vystřídaly děti z mateřské i základní školy a pozvání přijala také přední operní pěvkyně Andrea Tögel Kalivodová, která v Psárech bydlí. V jejím podání si mohli přítomní vyslechnout nejen slavné árie z Carmen, ale také známé písně z muzikálů Cats či Bídníci. Se setměním pak došlo na návsi v Psárech k rozsvícení velkého vánočního stromu.

  Proč je vánoční Praha nejkrásnější město na světě?

  Jílovské předvánoční dny

  Psáry nejsou jediné, kdo na jihu Prahy rozsvícení stromu spojil s kulturní akcí. V nedalekém Jílovém před tím, než rozsvítili vánoční strom, tak si vyslechli adventní koledy v podání hudební skupiny divadla 100 opic. Navštívit mohli také Jílovské předvánoční dny, jež mají již dvacetiletou tradici v místním muzeu. Na rozdíl od nejrůznějších komerčních jarmarků nabízejících kýčovité zboží jsou muzejní dny plné českých tradičních zvyků, dovedností a řemesel. Celým jílovským muzeem voněla vanilka a právě pečené vánoční cukroví, vázaly se adventní věnce, foukaly vánoční ozdoby, drátovalo se, vyšívalo, navlékalo, zdobilo a zpívalo. Každý návštěvník doslova nasákl vánočním časem a zcela jistě si po pěkném zážitku odnesl i nějaký drobný dárek pro své blízké.

  FOTO: Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru

  Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru - Jílové – Předvánoční dny v muzeuMáte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru - Advent v Dolních Jirčanech – Andrea Tögel Kalivodová 2Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru - Advent Dolní Jirčany – Stánek 2Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru - Advent Dolní Jirčany – stánek 1Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru - Advent Dolní Jirčany – Dílnička pro děti
  Další fotky
  Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru - Advent Dolní Jirčany – Andrea Tögel Kalivodová


  Nepřehlédněte