Maturita na základě předchozích výsledků je nefér. Stěžují si studenti.

studentka_ilustrační obrázek

Někteří studenti z Ústeckého kraje vnímají případné maturitní vysvědčení vystavené na základě předchozích výsledků jako nespravedlivé. Jsou ve stresu z nejistoty a ztrácejí motivaci se učit.

Maturity by podle návrhu ministerstva školství měly být nejdřív 21 dnů po znovuotevření škol zavřených kvůli šíření koronaviru. Rozhodující datum má být 1. června. Pokud by se středoškoláci do škol vrátili později, zkoušky by už dělat neměli. Kdyby se školy otevřely dříve, nemuseli by maturanti letos psát slohy z češtiny a cizích jazyků. Testy by podle vlády mohly vyhodnocovat samy školy podle podkladů Cermatu, který je připravuje.

koronavirus

Mimořádná opatření potrvají minimálně do dubna. Nakažených je 1236.

Pavlína Klímová, která studuje střední odbornou školu v Ústí nad Labem, míní, že by měla maturita být pro všechny stejná. „Je to nespravedlivé pro minulé a příští ročníky,“ řekla Klímová. Zrušení slohových prací z českého a cizího jazyka jí nevadí. Obává se ale nespravedlnosti při hodnocení testů svými učiteli.

Studentka osmiletého gymnázia v Děčíně Kristýna Přibylová doufá, že ke krajnímu řešení v případě maturit nedojde. „U maturity se neřeší, co bylo předtím, řeší se výsledky, kterých dosáhnete během zkoušky,“ řekla Přibylová. Mrzí jí, že by ji někdo hodnotil podle známek, které mohou být ovlivněné mnoha faktory, třeba nemocí. „Nehledě na to, že jsou tu studenti, kteří potřebují průměr 1 kvůli vysoké v zahraničí například, takhle nemají šanci,“ dodala. Nelíbí se jí ani zrušení slohových prací.

Z nejasného stanoviska je ve stresu. Dodala, že spolužáci, kteří se učili kvůli průměru, ztratili motivaci dál studovat.

Letošní maturantka Tereza Slámová studující čtyřleté gymnázium v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku je znepokojená reakcemi předešlých maturantů. „Pokud se letošní maturity konat nebudou, navždy na sobě budeme mít nálepku maturant 2020 – bez opravdové maturity,“ řekla Slámová. Dodala, že s rozhodnutím vlády letošní maturanti nic nezmůžou. Jako nespravedlivé naopak hodnotí účastnit se maturitních zkoušek po skoro třech měsících samostudia bez odborného výkladu učitelů.

est/čtk

koronavirus_ilustrační obrázek
Dnes, 15:54
Skupina signatářů Charty 77, včetně bývalého premiéra a předsedy Senátu Petra Pitharta a bývalé ombudsmanky...
Dnes, 13:28
Práci hejtmanů hodnotili lidé v průzkumu společnosti Phoenix Research. Ten zkoumal spokojenost obyvatelstva s postupem hejtmanů při...
Roman Prymula
Dnes, 11:36
Pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19 prodělat...
Včera, 16:00
Perun, Veles, Radegast a další slovanští bohové jsou všeobecně známí. Ovšem o jednom z bohů,...
Včera, 12:41
Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové...
Včera, 11:09
Podle zpěvačky Jitky Zelenkové je důležitá nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami....
Včera, 10:31
Byly to tehdy slavné vánoce roku 800. Deváté století bylo za dveřmi a do křesťanského...
magistrát, ústí nad labem, ústeký kraj, úřad
Včera, 09:15
Města vyšla vstříc podnikatelům a živnostníkům. V městských prostorech v Ústí nad Labem nebudou muset...
4.4.2020
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
3.4.2020
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
Reklama