Maturita na základě předchozích výsledků je nefér. Stěžují si studenti.

24.3.2020
Eliška Stodolová

Maturity by podle návrhu ministerstva školství měly být nejdřív 21 dnů po znovuotevření škol zavřených kvůli šíření koronaviru. Rozhodující datum má být 1. června. Pokud by se středoškoláci do škol vrátili později, zkoušky by už dělat neměli. Kdyby se školy otevřely dříve, nemuseli by maturanti letos psát slohy z češtiny a cizích jazyků. Testy by podle vlády mohly vyhodnocovat samy školy podle podkladů Cermatu, který je připravuje.

koronavirus

Mimořádná opatření potrvají minimálně do dubna. Nakažených je 1236.

Pavlína Klímová, která studuje střední odbornou školu v Ústí nad Labem, míní, že by měla maturita být pro všechny stejná. „Je to nespravedlivé pro minulé a příští ročníky,“ řekla Klímová. Zrušení slohových prací z českého a cizího jazyka jí nevadí. Obává se ale nespravedlnosti při hodnocení testů svými učiteli.

Studentka osmiletého gymnázia v Děčíně Kristýna Přibylová doufá, že ke krajnímu řešení v případě maturit nedojde. „U maturity se neřeší, co bylo předtím, řeší se výsledky, kterých dosáhnete během zkoušky,“ řekla Přibylová. Mrzí jí, že by ji někdo hodnotil podle známek, které mohou být ovlivněné mnoha faktory, třeba nemocí. „Nehledě na to, že jsou tu studenti, kteří potřebují průměr 1 kvůli vysoké v zahraničí například, takhle nemají šanci,“ dodala. Nelíbí se jí ani zrušení slohových prací.

Z nejasného stanoviska je ve stresu. Dodala, že spolužáci, kteří se učili kvůli průměru, ztratili motivaci dál studovat.

Letošní maturantka Tereza Slámová studující čtyřleté gymnázium v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku je znepokojená reakcemi předešlých maturantů. „Pokud se letošní maturity konat nebudou, navždy na sobě budeme mít nálepku maturant 2020 – bez opravdové maturity,“ řekla Slámová. Dodala, že s rozhodnutím vlády letošní maturanti nic nezmůžou. Jako nespravedlivé naopak hodnotí účastnit se maturitních zkoušek po skoro třech měsících samostudia bez odborného výkladu učitelů.

est/čtkNepřehlédněte