Maturita na základě předchozích výsledků je nefér. Stěžují si studenti.

studentka_ilustrační obrázek

Někteří studenti z Ústeckého kraje vnímají případné maturitní vysvědčení vystavené na základě předchozích výsledků jako nespravedlivé. Jsou ve stresu z nejistoty a ztrácejí motivaci se učit.

Maturity by podle návrhu ministerstva školství měly být nejdřív 21 dnů po znovuotevření škol zavřených kvůli šíření koronaviru. Rozhodující datum má být 1. června. Pokud by se středoškoláci do škol vrátili později, zkoušky by už dělat neměli. Kdyby se školy otevřely dříve, nemuseli by maturanti letos psát slohy z češtiny a cizích jazyků. Testy by podle vlády mohly vyhodnocovat samy školy podle podkladů Cermatu, který je připravuje.

koronavirus

Mimořádná opatření potrvají minimálně do dubna. Nakažených je 1236.

Pavlína Klímová, která studuje střední odbornou školu v Ústí nad Labem, míní, že by měla maturita být pro všechny stejná. „Je to nespravedlivé pro minulé a příští ročníky,“ řekla Klímová. Zrušení slohových prací z českého a cizího jazyka jí nevadí. Obává se ale nespravedlnosti při hodnocení testů svými učiteli.

Studentka osmiletého gymnázia v Děčíně Kristýna Přibylová doufá, že ke krajnímu řešení v případě maturit nedojde. „U maturity se neřeší, co bylo předtím, řeší se výsledky, kterých dosáhnete během zkoušky,“ řekla Přibylová. Mrzí jí, že by ji někdo hodnotil podle známek, které mohou být ovlivněné mnoha faktory, třeba nemocí. „Nehledě na to, že jsou tu studenti, kteří potřebují průměr 1 kvůli vysoké v zahraničí například, takhle nemají šanci,“ dodala. Nelíbí se jí ani zrušení slohových prací.

Z nejasného stanoviska je ve stresu. Dodala, že spolužáci, kteří se učili kvůli průměru, ztratili motivaci dál studovat.

Letošní maturantka Tereza Slámová studující čtyřleté gymnázium v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku je znepokojená reakcemi předešlých maturantů. „Pokud se letošní maturity konat nebudou, navždy na sobě budeme mít nálepku maturant 2020 – bez opravdové maturity,“ řekla Slámová. Dodala, že s rozhodnutím vlády letošní maturanti nic nezmůžou. Jako nespravedlivé naopak hodnotí účastnit se maturitních zkoušek po skoro třech měsících samostudia bez odborného výkladu učitelů.

est/čtk

Dnes, 04:00
Když se řeknou názvy filmů Dívka v modrém, Hostinec U kamenného stolu, Jan Žižka, Sokolovo,...
Dnes, 04:00
3D vizualizaci výstavy To nejlepší z architektury šedesátých a sedmdesátých let v České republice připravila...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
V celé zemi bude dohlížet na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel 26 tisíc policistů. Měli...
Včera, 15:35
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na vysokém horském hřebenu Březiny vybíhajícím ze severozápadních svahů...
Včera, 15:30
Musím se vám přiznat, že jsem teď od Vánoc docela hřešil. Co se týče alkoholu....
Včera, 13:25
Děláme to automaticky. Syrové brambory uvaříme ve vodě a tu pak vylijeme do odpadu. To...
Včera, 11:15
Kdo by neznal úžasnou pohádku Sůl nad zlato s legendárním Janem Werichem v roli uštěpačného...
Včera, 04:00
Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Ochranné prostředky...
Včera, 04:00
Vlasta Burian je pravděpodobně jednou z největší filmovou postavou české kinematografie všech dob. Nejen pro...
26.2.2021
Vláda schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března....
Reklama