• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mečíky provoněly kulturní dům v Neznašově

  15.8.2022
  Jiří Bydžovský

  V pořadí už pátá mezinárodní výstava mečíků, která se po dvou letech znovu vrátila do Neznašova na Českobudějovicku, opět potvrdila, že je obrovským návštěvnickým hitem. Tisícovka exemplářů různých odrůd gladiol z USA, Kanady, České republiky, Slovenska, Litvy, Moldávie, Ruska a Holandska, doslova proměnila zdejší kulturní dům v kvetoucí zahradu.

  „Předchozí ročníky měly mezi veřejností mimořádný ohlas. Počet návštěvníků se podle našich odhadů pravidelně vyrovnává počtu vystavených květin, což je něco okolo tisícovky. Přesná čísla nemáme. Vstupné na výstavu je zdarma,“ uvedl starosta Všemyslic Karel Tůma.

  Dvoudenní akci uspořádal Obecní úřad Všemyslice se sídlem v Neznašově na Českobudějovicku spolu se specializovanou organizací Gladiris Českého zahrádkářského svazu  a projektem Oranžový rok. Prezentaci květin doplnily také lilie pěstitele Pavla Nejedla z Lovčic u Chlumce nad Cidlinou, orchideje Pavla Roubína z Jílovic na Českobudějovicku a jiřiny organizátora výstavy Dušana Slošiara, Zdeňka Šourka ze Smilovic v Polabí a Miloše Krumpla z Chýnova na Táborsku.

  Zmiňovaná tisícovka se stala dílem náhody určitým symbolem výstavy, jejímž zakladatelem a garantem je uznávaný pěstitel gladiol a místopředseda Gladirisu Dušan Slošiar z Neznašova. Přibližně tolik odrůd mečíků přivezli vystavovatelé, přibližně tolik lidí navštívilo výstavu v roce 2014, 2016, 2018 i 2020 a zhruba tolik obyvatel mají Všemyslice spolu se svými místními částmi, Neznašovem, Slavěticemi, Všetečí a Bohunicemi.

  V Neznašově letos prezentovalo své květiny osmnáct pěstitelů z České republiky a osm ze Slovenska. Hlavní cenu Grand Champion v kategorii nejhezčí již běžně pěstovaný květ si za odrůdu Růžová sonáta odvezl Milan Majtán z Žiliny, jeden z předních slovenských šlechtitelů mečíků, který se podílel na přípravě květinové výzdoby k bohoslužbě při loňské návštěvě Papeže Františka na Slovensku.

  Grand Championem v kategorii „novošlechtění“, tedy za autorství nové, dosud nenamnožené odrůdy, se stal, stejně jako v roce 2020, Petr Šmída z Přepych u Opočna. Organizace Gladiris sdružuje již více než 50 let amatérské i profesionální šlechtitele mečíků, kteří kříží holandské odrůdy s americkými. V současné době má zhruba 140 členů z České republiky, Slovenska a Polska.

  Zdroj:vz  Nepřehlédněte