Mělnické re-use centru bude od února otevřené mnohem častěji

15.1.2022
Redakce

Mělnické centrum pro opětovné užití věcí, takzvané re-use centrum, bude od února fungovat minimálně jeden další den v týdnu, dosud bylo otevřené jen v sobotu. Začne také přijímat elektroniku, řekl místostarosta Milan Schweigstill (za STAN).

Centrum je v Mělníku od loňského listopadu. „Úspěšně se nám plní,“ uvedl Schweigstill a dodal, že poptávka je velká. Odevzdat zde mohou lidé s trvalým pobytem ve městě různé vybavení, oblečení i nábytek. Zdarma brát si je může kdokoliv, tedy i lidé, kteří v Mělníku trvale nebydlí.

Projekt pomáhá nejen těm, kteří třeba nemají dost peněz na pořízení nových věcí, ale především opětovným užitím věcí šetří i životní prostředí, které by jinak zatížila výroba nových. Snižuje se tím i množství odpadu.

Re-use centra mají i další města, ve středních Čechách třeba Bělá pod Bezdězem na Mladoboleslavsku, dále Jihlava, Třebíč či Teplice. Na začátku ledna bylo otevřeno také v Jablonci nad Nisou. Věci, které zde lidé odloží, si jiní mohou koupit za ceny začínající desetikorunou. Peníze radnice použije na obnovu zeleně nebo dětských hřišť.

zdroj: čtkNepřehlédněte