Mělník nezapomíná na oběti nacismu. Nechá jim vytvořit kameny

1.7.2022
Redakce

Oběti nacismu budou v Mělníku připomínat i prostřednictvím kamenů zmizelých. Město jich nechá 14. července položit 13 na čtyřech místech, kde žily židovské rodiny. Přijede zakladatel projektu, německý umělec Gunter Demnig. Jde zároveň o završení několikaletého mapování osudů židovských obyvatel Mělníka, kterému se věnovala učitelka mělnického gymnázia Renata Špačková spolu se svými studenty.

Kameny budou u domu čp. 4 na náměstí Míru, kde připomenou rodinu Flussovu, na náměstí Karla IV. před domem, kde žila rodina Freundova, na chodníku v ulici J. Seiferta, kde žila rodina Radnicova a v Pražské ulici u domu rodiny Metzgerových. Příprava akce trvala několik let a podle místostarosty je o zapojení do projektu i velký zájem. „Je to tak tři čtyři roky, než na vás přijde řada,“ doplnil mělnický místostarosta Petr Volf.

V září by podle starosty Ctirada Mikeše měla o židovské komunitě z Mělníka a okolí vyjít publikace. Mělnické židovské obyvatele, kteří ve městě před druhou světovou válkou žili, připomíná také místní židovský hřbitov, kde se dochovalo přes 160 náhrobků.

Kameny zmizelých (Stolpersteine) jsou speciální kameny s mosazným povrchem položené na chodník před dům, v němž oběť holokaustu žila. První kámen usadil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem Demnig, od roku 2008 postupně přibývají i v České republice. V Evropě jich je přes 80 tisíc.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte