Města v Karlovarském kraji si budou půjčovat strážníky městské policie

10.3.2022
Roman Kořinek

Na bezproblémový průběh velkých kulturních a sportovních akcí budou dohlížet strážníci z Karlových Varů, Sokolova, Chebu a Ostrova. Podle velitele Městské policie Karlovy Vary Marcela Vlasáka to umožňuje dohoda o spolupráci, která se týká nejen vzájemného půjčování strážníků v sousedních městech, ale i řešení další problematiky městské policie.

“Naši strážníci by se mohli objevit například při zajištění Průvodu čertů v Sokolově nebo na festivalu FIJO v Chebu. Strážníci z těchto měst by nám naopak měli pomáhat v průběhu Mezinárodního filmového festivalu nebo City triatlonu,“ vysvětluje Marcel Vlasák.

Spolupráci potvrdil i sokolovský velitel Petr Kubis, který doplnil, že dohoda o spolupráci byla uzavřena už v minulých letech, ale kvůli covidové pandemii se ji zatím nepodařilo realizovat. „Působení našich strážníků bude opravdu jen v případě velkých akcí a nebude mít vliv na výkon služby v jednotlivých městech. Společně s kolegy dalších měst řešíme i problematiku týkající se každodenního výkonu,“ doplnil Petr Kubis.

Jedním z aktuálních témat je podle obou velitelů nízká vymahatelnost práva. To znamená, že pokud strážníci udělí někomu pokutu, ten ji neuhradí a není žádná cesta, jak uhrazení této pokuty nebo sankce uhradit.

„Největší problémy máme například u žebrání nebo požívání alkoholu na veřejných místech. Tam je vymahatelnost naprosto minimální a my se domníváme, že je třeba tuto problematiku řešit na celostátní úrovni. Proto připravujeme řadu podnětů pro příslušná ministerstva,“ doplnil Marcel Vlasák s tím, že vzájemná spolupráce městských policií se týká i oblasti proškolování strážníků.

Zdroj: vzNepřehlédněte