Město Sokolov vloni hospodařilo s padesátimilionovým přebytkem

25.5.2022
Roman Kořinek

Velmi pozitivně hodnotí loňský rok vedení sokolovské radnice. To má k dispozici závěrečný účet města, který vykázal přebytek padesát milionů osm set tisíc korun. Podle starostky města Renaty Oulehlové (ANO) je to dáno zejména šetrným přístupem k veřejným penězům a nad očekávání dobrý výběrem daní. Kromě daně z příjmu fyzických osob totiž město Sokolov na všech ostatních daních vybralo více, než očekávalo.

„Naše příjmy přesáhly sedm set dvacet tři milionů korun a výdaje činily šest set sedmdesát dva milionů korun. Jsem ráda, že jsme nemuseli sahat do finanční rezervy města, neboť jsme v loňském roce také hodně peněz investovali do mnoha projektů,“ říká spokojená starostka Sokolova.

Ta je samozřejmě nejvíce pyšná na dokončenou budovu pobytového zařízení s názvem Čtyřka, které bylo největší investicí města v novodobé historii. Postavit nový dům a ještě pro sociální účely se nepodařilo nikomu ve městě od roku 1989.

„Čtyřka je opravdu naše chlouba. Během její přípravy a stavby se sešlo vše, co jsme potřebovali a z pohledu dnešních dní, se dá říci, že jsme ji dokončili za pět minut dvanáct. Dnes by nás totiž místo zhruba sto šedesáti milionů stála odhadem čtyři sta milionů korun. A to by si město nemohlo dovolit,“ doplňuje Renata Oulehlová a připomíná, že na stavbu Čtyřky získalo město i zhruba šedesátimilionovou dotaci.

Nebyla to ale zdaleka jen Čtyřka, kam šly peníze z městského rozpočtu. Do oprav silnic město investovalo dvaatřicet milionů korun, do oprav bytového fondu devětadvacet milionů korun, veřejná doprava stála zhruba šestnáct milionů korun a na vybudování nových stavebních parcel padlo přibližně devět milionů korun.

„Osm a půl milionu korun pak spolykaly opravy na našich základních školách, za více než sedm milionů korun byla vybudována nová parkovací místa a dalších sedm milionů padlo na opravy a stavbu chodníků. Do mateřských školek jsme napumpovali tři a půl milionu korun,“ doplňuje místostarosta Ladislav Sedláček (Hnutí pro město Sokolov) s tím, že dalších šestnáct milionů korun šlo do sociální oblasti.

Velmi štědře je v Sokolově podporována kultura a sport. Právě na kulturu šlo třiatřicet milionů a do sportu dokonce dvaačtyřicet milionů korun. Dalších šedesát milionů korun šlo do školství, sedmačtyřicet na životní prostředí a další miliony spolykala podpora sokolovské nemocnice, koupaliště Michal nebo hasičského záchranného sboru.

„Z výše popsaného je jasné, že jsme se snažili o co největší rozvoj města a můžeme v klidu říci, že Sokolov je v dobré kondici a rozhodně nemá prázdnou městskou pokladnu,“ uzavřela Renata Oulehlová.

Zdroj: vzNepřehlédněte