Městská nemocnice v Ostravě dostala nové přístroje

7.10.2021
Redakce

Dodávkou dialyzačních přístrojů pro oddělení ARO skončila v Městské nemocnici Ostrava (MNO) rozsáhlá obnova zdravotnické techniky, kterou zařízení financovalo s pomocí evropských dotací. Trvala zhruba dva roky, během nich nemocnice získala 54 nových přístrojů. Většinou vyměnila nové přístroje za dosluhující, ovšem nakoupila také novou zdravotnickou techniku, kterou dosud neměla.

„Zdravotnická technika je součástí projektu hrazeného z regionálního operačního programu, který právě skončil. Ministerstvo pro místní rozvoj schválilo v roce 2019 nemocnici částku 87 milionů korun na nákup celkem 54 přístrojů, všechny má již k dispozici. Zatímco deset dialyzačních monitorů dodaných už v červenci používá Nefrologické a hemodialyzační centrum Městské nemocnice Ostrava, poslední dva přístroje jsou určeny speciálně pro oddělení ARO a začaly se využívat v těchto dnech,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská. Celková přístrojová technika v nemocnici má hodnotu zhruba jedné miliardy korun.

Oddělení má nově přístroj pro kontinuální náhradu funkce ledvin za téměř 674 tisíc korun, který nahradí starší přístroj z roku 2005. Získalo také dialyzační systém za 441 tisíc korun, k němuž náleží i mobilní úpravna vody za téměř 253 tisíc korun. „V případě dialyzačního monitoru a úpravny vody jsme získali přístroje, které jsme na oddělení dosud neměli. Umožní nám provádět akutní dialýzu přímo na lůžku oddělení ARO, odpadnou tudíž transporty těchto pacientů na metabolickou JIP, jak tomu bylo dříve,“ uvedl primář oddělení Cyril Kučera.

Náklady na obměnu přístrojů byly z 85 procent hrazeny z peněz EU, pět procent šlo ze státního rozpočtu a zbytek nemocnice financovala prostřednictvím Fondu pro rozvoj MNO, kde město coby zřizovatel nemocnice ukládá finance na její rozvoj.

„Ve veřejných zakázkách postupně nakupujeme přístroje, kterými modernizujeme vybavení našich oddělení, ať už jde o evropské, státní, městské nebo vlastní prostředky. Naším cílem je, aby personál nemocnice pracoval s adekvátním přístrojovým vybavením a jednotlivá oddělení byla pokud možno samostatná, bez nutnosti převážet pacienty na různé typy vyšetření jinam. Platí to i v tomto případě, kdy oddělení ARO získalo vlastní dialýzu,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte