Městská zeleň v Písku je bohatší o více než 70 alejových stromů

20.5.2022
Jiří Bydžovský

Během jara se městské služby věnovaly již tradiční periodické výsadbě stromů, která zahrnovala uložené náhradní výsadby za pokácené dřeviny, ale opět i výsadby na nových místech. Do městské zeleně tak od poloviny března přibylo více než 70 alejových stromů. Změn doznala promenáda v Čechově ulici, nebo prostor na Bakalářích.

Promenádu v Čechově ulici nově lemují kompaktní katalpy trubačovité, které zaujmou svými výraznými listy. Na bakalářích u fary byly vysázeny voňavé šeříky na kmínku a v Rokycanově ulici pak tradiční javory. V ulici Karla Čapka došlo ve spolupráci s průmyslovou školou k výsadbě platanů, které před střední školou doplňují uliční čáru a příjemně tak dotvářejí široký uliční parter. Realizovanými výsadbami došlo i na další fázi obnovy Lipové aleje.

„Kromě výsadby stromů jsme se letos zaměřili i na dosadbu výpadků v živém habrovém plotě na Mírovém náměstí, který je teď znovu celistvý,“ poznamenal Ondřej Kofroň, koordinátor městské zeleně z odboru životního prostředí.

Písek se v posledních letech zaměřil na početnější výsadby stromů, které by v blízké budoucnosti měly pomoci se zlepšením městského klimatu. Za poslední roky město nechalo vysadit bezmála 1 000 stromů.

Zahradníci městských služeb se starají i o další zeleň. Vysází během května v centru města tisíce letniček. Postupně jimi nahradí jarní výsadby cibulovin, pryskyřníků, macešek a petrklíčů. Na Velkém náměstí se ve čtvercích pod stromy nově objeví dominantní červené kadeřavé kapusty, růžové surfínie, šedivo-stříbrné starčeky a bílé ostálky. „Letničky budou i na záhonech v Palackého sadech, na nábřeží mezi mosty, nebo v Nádražní ulici,“ doplnil Kofroň.

Zdroj:vz

 Nepřehlédněte