• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Meteorologové varují: Šumavské řeky se mohou rozvodnit, situaci v Krušných a Jizerských horách zkomplikuje mokrý sníh

  7.2.2024
  Doris Drienová

  Ve čtvrtek mohou řeky Otava, Vydra a Křemelná na Šumavě vystoupat na druhý povodňový stupeň, toky se mohou rozvodnit také v jiných částech Šumavy.

  Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Odpoledne přidal varování před sněžením zejména v Krušných a Jizerských horách. Kvůli odtávání sněhu na horách dál platí výstraha před vzestupem hladin v Polabí, do středečního večera zůstává v platnosti pro většinu území Česka také varování před silným větrem.

  „V noci na čtvrtek očekáváme vzestupy hladiny toků v povodí horní Otavy a Vltavy nad Lipnem. Vzestupy budou pokračovat i během čtvrtka a očekáváme překročení prvního stupně povodňové aktivity nebo i druhého stupně povodňové aktivity, a to zejména na Vydře, Křemelné a Otavě po Sušici,“ uvedl ČHMÚ dopoledne na sociální síti X. Tato část výstrahy platí do pátečního poledne. Voda se podle ní může v nejvíce zasažené oblasti vylévat z břehů do okolní krajiny a na silnice, hrozí pády podmáčených stromů.

   

  Hladiny horních úseků řek odvodňujících hory na východě Čech už podle meteorologů klesají nebo po dalších srážkách mírně kolísají. „V povodí horního Labe očekáváme dnes ještě možnost opětovného překročení prvního stupně povodňové aktivity,“ uvedli.

  Nad úrovní povodňové bdělosti se ve středu podle ČHMÚ bude také ještě většinou udržovat hladina středního Labe, večer a v noci na čtvrtek se ale už většinou vrátí do normálu. „Na dolním Labi se bude hladina, vzhledem k dotoku, stále převážně udržovat nad úrovní pro první stupeň povodňové aktivity,“ dodal. Při prvním povodňovém stupni, neboli bdělosti, se voda ještě nevylévá z břehů.

  Až osm centimetrů převážně mokrého sněhu napadne podle meteorologů od středeční noci do čtvrtečního odpoledne v Karlovarském a Ústeckém kraji a v západní části Libereckého kraje. Sněžit může také v západní části Středočeského kraje až po Kladno. Mokrý sníh může podle ČHMÚ působit problémy v dopravě a zásobování, poškodit stromy a elektrické vedení. „Na teplém povrchu bude sníh zpočátku odtávat. Sněžení bude ve čtvrtek v odpoledních hodinách přecházet do deště,“ uvedl.

  Výstraha před silným větrem platí do středečních 18:00 pro většinu území ČR s výjimkou severních a jižních částí Čech a také jižní poloviny Moravy. Foukat může v nárazech rychlostí až 70 kilometrů za hodinu, na horách až 90 km/h. „Pravděpodobně nejsilnější nárazy větru se očekávají před nebo při přechodu studené fronty, která bude přes naše území postupovat zvolna k jihu. Později odpoledne a večer vítr zeslábne,“ uvedli meteorologové.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte