Nabízí kolem deseti živých koncertů měsíčně, vystoupení stand-up komiků i párty s dýdžejem. Při kapacitě 300 lidí nepatří k největším klubům, přesto tam vystupují hvězdy. I kapela, která vyprodává haly, si občas ráda zahraje v klubu, řekli v rozhovoru provozovatelé Metra Josef Buchta a Pavel Řehoř.
„Fanoušci stojí metr či dva od kapely, přenos energie je tak rychlý a snadný, že si to obě strany užívají daleko víc než ve větším prostoru,“ uvedl Buchta. „Je to jako doma v obýváku,“ doplnil Řehoř.
Klub má pestrou historii, stejně jako celý funkcionalistický palác Alfa, který se po roce 1989 vrátil rodině prvorepublikového stavitele Františka Hrdiny. Za totality byl na místě Metra závodní klub jednoho z brněnských průmyslových podniků, později vinárna či diskotéka, v 90. letech podle pamětníků docela divoká, a nakonec krátce i jazzová restaurace.
V létě 2008 prostor převzali dva muzikanti a promotéři, rocker Řehoř a trumpetista Buchta. Metru vtiskli podobu, která volně odkazuje na londýnskou podzemní dráhu. Atmosféru britské metropole vyvolávají také stolky ve tvaru červených telefonních budek. Stěny jsou vyzdobené fotkami rockových hvězd. A slavní muzikanti se pravidelně vrací také na pódium. Provozovatelé vzpomínají třeba na koncerty amerických Living Colour, švédských Dirty Loops nebo finských Waltari, ale také muzikantů ověnčených cenami Grammy, kteří přijíždějí na festival Groove Brno.
Z českých hudebníků v Metru hráli třeba Aneta Langerová, David Koller, Ewa Farna nebo Monkey Business. Klub je domovskou scénou Buchtova B-Side Bandu. V době, kdy s kapelou zpíval Vojtěch Dyk, museli pořadatelé instalovat na ulici obrazovku s přímým přenosem koncertu, aby uspokojili fanoušky, kteří se do klubu nedostali.
Pevné žánrové vymezení klub nemá. S ostatními podobnými podniky v Brně se provozovatelé snaží spíše spolupracovat, než aby je vnímali jen jako konkurenci na kulturní mapě. „Nabídka v Brně je opravdu pestrá. Když někdo řekne, že v Brně se nic neděje nebo není kam jít, tak se vždycky směju,“ řekl Buchta.
Nejtěžším obdobím v novodobé historii Metra byla pandemie koronaviru. „Museli jsme se rozloučit s dlouholetým personálem, protože to prostě nešlo udržet,“ uvedl Řehoř. Provozovatelům klubu pomohli majitelé Alfy, kteří jim trpělivě vycházeli vstříc, navíc využili uzavření Metra k nutným stavebním úpravám. Po pandemii se návštěvníci vraceli postupně a docela pomalu. Kdo se však nevrátil v podstatě vůbec, jsou vysokoškolští studenti. Jejich zvyky prý pandemie změnila. Na druhou stranu, víkendové párty s dýdžejem, které jsou pro klub z ekonomického hlediska zásadní, lákají hodně expatů, tedy cizinců, kteří v Brně žijí a pracují.
Narozeninový koncert k 15. výročí se v Metru uskuteční 20. září, vystoupí hudebník 7krát3 a pražská kapela Top Dream Company. Na podzim zahraje také třeba americká baskytaristka Nik Westová nebo špičkový jazzrockový kytarista Mike Stern. Žádné zásadní změny ve směřování a fungování Metra provozovatelé nechystají. „Co funguje, do toho se nemá moc vrtat,“ uzavřel Řehoř.
Zdroj: ČTK