• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Metropole zažila nejklidnější silvestr za desetiletí. Policisté i hasiči Pražanům děkují

  1.1.2021
  Ivan Břešťák
  Další fotky

  Náš REGION se vydal na Silvestra do centra Prahy zkontrolovat, jak se dodržovalo vládní nařízení o zákazu vycházení od 21. hodiny a také zákaz odpalování ohňostrojů a petard.

  Slabý odvar silvestrovských oslav, jak jsme je znali v posledních desítkách let. Tak hodnotí letošní novoroční oslavy v pražských ulicích policisté, hasiči, zdravotníci i strážníci. A jedním dechem dodávají – je to dobrá zpráva!

  Přestože vládním nařízením je zakázáno vycházení po 21. hodině a magistrát navíc vyhláškou na velké části území Prahy zakázal odpalování zábavní pyrotechniky, posílené stavy policie i pražského integrovaného záchranného systému měly pohotovost. Na Václavském náměstí dokonce vyrostl krizový zdravotnický modul schopný zvládat velké množství zraněných. Jeho osádka ale prakticky neměla práci a po půlnoci jej zase sbalila.

  „Včera jsme nic neponechali náhodě a městská policie i složky IZS zůstaly připraveny zasáhnout i po zákazu vycházení až do rána,“ řekl Našemu REGIONU primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

  Ze strany Magistrátu se jednalo o pragmatický krok, Pražané jsou totiž experty na porušování pravidel. Ale krátce po 21. hodině se centrum metropole jako mávnutím kouzelného proutku vylidnilo. A kvůli covidu-19  chyběli návštěvníci Prahy ze zahraničí, především z Německa, Británie, Polska i Slovenska.

  FOTO: Metropole zažila nejklidnější silvestr za desetiletí

  Metropole zažila nejklidnější silvestr za desetiletí - Silvestr 2020, autor Ivan BřešťákMetropole zažila nejklidnější silvestr za desetiletí - GOLEM na Václavském náměstí, autor Ivan BřešťákMetropole zažila nejklidnější silvestr za desetiletí - Demonstrace na Václavském náměstí, autor Policie ČRMetropole zažila nejklidnější silvestr za desetiletí - Vítkov po 21.00, autor Ivan BřešťákMetropole zažila nejklidnější silvestr za desetiletí - Václavské náměstí, po 21.00, zdroj Policie ČR
  Další fotky
  Metropole zažila nejklidnější silvestr za desetiletí - Václavské náměstí, 21.00, zdroj Policie ĆRMetropole zažila nejklidnější silvestr za desetiletí - Policie na Václavském náměstí po 21.00, zdroj Policie ČRMetropole zažila nejklidnější silvestr za desetiletí - Nesmělé pokusy v Riegrových sadech, autor Ivan BřešťákMetropole zažila nejklidnější silvestr za desetiletí - Nesmělé pokusy v Riegrových sadech, aurtor Ivan BřešťákMetropole zažila nejklidnější silvestr za desetiletí - Marné vyhlížení ohňostrojů, autor Ivan Břešťák

  Devátá hodina sice zastihla na Václavském náměstí ještě desítky osob, které ale rychle mizely v postranních ulicích. Zábava se přesunula do bytů, a tak centrum spíš připomínalo město duchů. Nepotkali jsme jediného opilce, nezaznamenali jsme jedinou šarvátku. A to Praha v novodobé v polistopadové historii Československa, respektive České republiky skutečně nepamatuje. Podle hasičů se jednalo snad o nejklidnější Silvestr od roku 1988.

  Celkem zasahovali u 18 menších požárů, například papírových obalů od pyrotechniky či křoví. Nepotvrdily se ani obavy, že další požáry způsobí pyrotechnika odpalovaná o půlnoci z oken bytů a balkónů. Ke stejnému počtu případů vyjížděli i pražští záchranáři, opět se  nejednalo o nic vážného.


  Už odpoledne projížděly ulicemi centra a Václavského náměstí vozy městské i státní policie. Obě složky nasadily do terénu dvojnásobek strážců zákona, takže když se člověk podíval kolem sebe, policejní vozy a posádky měly proti oslavujícím jednoznačnou přesilu.

  Jediný konflikt policisté zaznamenali okolo 21. hodiny na Václavském náměstí, kde probíhala demonstrace proti epidemiologickým opatřením. Po ukončení akce zadržela tři účastníky, kteří odmítali začínající zákaz vycházení respektovat.

  Na scéně GOLEM

  Přibližně v 15. hodin dorazil na spodní část Václavského náměstí speciální kamion GOLEM, který je možné rozložit díky posuvné horní části jako polní nemocnici na ploše 15×15 metrů. „Dnes je to klid, ale z loňských silvestrovských služeb si pamatuji strašná zranění, například utržený prsteníček a prostředníček mladé dívky, které v ruce explodovala pyrotechnika,“ řekl nám lékař, který si nepřál být jmenován.

  Po dvacáté hodině jsme zde napočítali asi 15 lékařů a členů lékařského personálu, který chystal lůžka a chirurgické náčiní. Po půlnoci ale GOLEM Václavské náměstí zase opustil.

  Závod o první dítě letošního roku vyhrála Viktorie. Kde se narodila?

  Policisté i hasiči poděkovali

  Radost z letošního Silvestra měli samozřejmě i pracovníci úklidových služeb, kteří každoročně tráví Nový rok odklízením tun střepů, zbytků pyrotechniky a dalších odpadků z pražských ulic. Tentokrát  zůstali bez práce.

  Za klidný průběh novoročních oslav občanům poděkovali policisté, hasiči i zdravotníci. „Děkujeme, že jste to vydrželi a neslavili Silvestra v ulicích. I když jsme vás o to prosili, byla pro nás silvestrovská noc bez lidí smutná premiéra. Nechť se příští rok neopakuje!“ uvedla například na svém twitterovém účtu Policie ČR.  Nepřehlédněte