Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava představí návštěvníkům desítky dokumentárních filmů

13.10.2021
Redakce

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který se uskuteční 26. až 31. října, nabídne téměř tři stovky soutěžních i nesoutěžních filmů. Diváci se v Jihlavě mohou těšit na dokumentární novinky i na filmové retrospektivy. Již pojedenácté bude součástí dokumentární Ji.hlavy Inspirační fórum. Novináře o tom dnes informoval ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka. „Výrazná je linie filmů s ekologickými tématy a zkoumáním vztahu člověka a přírody,“ uvedl Hovorka. „Filmaři napříč kontinenty se k těmto otázkám vracejí stále častěji, sledují protestní akce, soudní spory a třeba i pozorují život zvířat. Dřívější alarmující tón ale nahrazují motivace k činům a pozitivní aktivizace,“ dodal. Znělku letošního ročníku vytvořil filipínský básník a filmař Khavn de la Cruz, jehož dílo představila Ji.hlava v roce 2006 v sekci Průhledná bytost. Ještě před zahájením Ji.hlavy se mohou diváci naladit festivalovými filmy ze sekce Krátká radost. Všechny nominované krátké dokumenty jsou od 11. října zdarma dostupné na dafilms.cz.

Mezi hosty festivalu bude například slovenská dokumentaristka Vera Lacková, která uvede na letošní Ji.hlavě svůj film Jak jsem se stala partyzánkou; v něm přibližuje osud svého pradědečka – romského partyzána. „Tento příběh jsem slyšela od mé babičky. Když jsem se stala filmařkou, rozhodla jsem se k němu vrátit. A zjistila jsem, že můj pradědeček nebyl jediným romským partyzánem. Romové se do odboje zapojovali nejen v Čechách a na Slovenku, ale i v Itálii, Francii a Maďarsku, jenom o to společnost neví. Proto má dokument podtitul Filmový odboj proti zapomnění,“ řekla dokumentaristka Lacková.

Nesoutěžní sekce Průhledná krajina, která už sedmým rokem přibližuje vybranou národní kinematografii, je letos věnovaná Rumunsku. Nabídne 24 snímků vzniklých v undergroundových podmínkách totalitního Rumunska v letech 1968 až 1989. Soutěžní sekce Opus Bonum obsahuje 15 snímků. Českou tvorbu mezi nimi zastupuje portrét filmového kritika Kamila Fily s názvem Síla od režiséra Martina Marečka. Také soutěžní sekce Česká radost, který se zaměřuje na nový tuzemský dokument, představí 15 filmů. Premiérován bude například snímek Očitý svědek režiséra a dramatika Jiřího Havelky, který se vrací k hromadné vraždě 265 Němců, Maďarů a Slováků u Přerova v červnu 1945.

Soutěžní sekce Svědectví, která sleduje aktuální dění ve světě, nabídne 18 filmů. V jejím rámci ruský režisér Vitalij Manskij přiveze do Jihlavy portrét posledního vůdce Sovětského svazu s názvem Gorbačov. Ráj. Film bude po festivalové premiéře uveden od 4. listopadu v tuzemských kinech. V sekci Souhvězdí, která tradičně představuje výběr ze světových festivalů, bude uveden mimo jiné snímek Kráva britské oscarové režisérky Andrey Arnoldové. V sekci Zvláštní uvedení bude i snímek Větší než my francouzské režisérky Flore Vasseurové, který pojednává o teenagerech, kteří bojují za lidská práva, ochranu planety nebo svobodu projevu. Tvorbu avantgardních současných českých filmařů představí soutěž Exprmntl.cz. Na programu je také tematická retrospektiva s názvem Fascinace.

Návštěvníky Inspiračního fóra čeká šest dní diskuzí, rozhovorů a přednášek, na které naváže on-line program. Diváci se budou moci setkat například s afghánskou režisérkou Sahraou Karimi, ekologem a myslitelem Davidem Abramem nebo americkou filozofkou a zástupkyní genderových studií Judith Butlerovou.

zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte