Policie ve Zlínském kraji loni zajistila pouze jednoho nelegálního migranta. Muž pocházející z jednoho z afrických států pěšky překročil státní hranici ze Slovenské republiky na Uherskohradišťsku, řekl novinářům náměstek krajského policejního ředitele Bohdan Varyš. V roce 2023 evidovala policie v kraji 533 případů nelegální migrace, o rok dříve 6196 případů.
Jediný loni zajištěný cizinec nelegálně překračující hranice ve Zlínském kraji podle policistů nebyl klasickým běžencem. „Hranici v rámci schengenského prostoru překračoval několikrát. Až my jsme na něho přišli. Vlastně to byl ani ne takový migrant, jako bychom spíš řekli turista nebo tramp, který z východu přišel a pěšky procházel západní státy,“ řekl Varyš.
Policisté ze Zlínského kraje podle něj pokračují na hranicích se Slovenskem v namátkových kontrolách. Na silničních a železničních hraničních přechodech už ale nejsou 24 hodin denně, jako tomu bylo kvůli nelegální migraci v některých obdobích v uplynulých letech. „Samozřejmě jsme vstoupili do jednání i se starosty obcí, tak aby věděli, že jedna část opatření byla ukončena, ale že pokračujeme v něčem jiném. Takže aby nebyli překvapeni z větší přítomnosti policie v rámci příhraničních oblastí,“ uvedl Varyš.
Loni policisté na území Zlínského kraje zjistili 141 neoprávněně pobývajících cizinců. „V převážné většině šlo o překročení doby povoleného pobytu,“ uvedla krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.
Odbor cizinecké policie se i v roce 2024 podílel na chodu Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) ve Zlíně. Policisté se v centru věnovali lustrací lidí při podání žádosti o dočasnou ochranu na území České republiky, popřípadě pořizovali fotografie nových žadatelů.
Zdroj: ČTK